logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Mateusz Matuszak/ Nasz Dziennik

Wieczna misja Kościoła

Piątek, 25 stycznia 2019 (02:48)

Kościół nie ugnie się przed agresywnymi roszczeniami lewicy.

– Kościół nie może zrezygnować z prawa oceniania działań instytucji społecznych wedle prawa Bożego – Dekalogu i Ewangelii. To należy do jego misji zleconej mu przez Chrystusa. Jeżeli jakaś władza postanawia inaczej, to takie prawo nie obowiązuje w sumieniu – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. bp Ignacy Dec, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, ordynariusz świdnicki.

To odpowiedź na postulat lewicy, która po tragedii w Gdańsku chce nasilenia walki z tzw. mową nienawiści, aż do penalizacji jej przejawów. Oskarżenia o stosowanie „mowy nienawiści” padają głównie wobec środowisk katolicko-konserwatywnych i wpisują się w ofensywę sił lewicowo-liberalnych skierowaną przeciwko Kościołowi katolickiemu. Nasila się presja na wyrugowanie nauki religii ze szkół i posługi duchownych w instytucjach publicznych. Podważane są obecne zasady funkcjonowania Kościoła w Polsce przez żądanie rozdziału Kościoła od państwa.

– Ten atak na Kościół jest wielowymiarowy: jest to atak na Kościół jako instytucję, także atak na konkretne osoby w Kościele, głównie osoby duchowne, oraz atak na naukę głoszoną przez Kościół, która ostatecznie pochodzi od Boga, a która nie podoba się atakującym – wskazuje ks. bp prof. Ignacy Dec. Lewica wykorzystuje zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego i parlamentu Rzeczypospolitej i powraca do totalitarnych metod walki z Kościołem – jawnych i zakamuflowanych, jak walka z „mową nienawiści”. Ordynariusz świdnicki stanowczo przestrzega przed nadużywaniem w debacie publicznej pojęcia tzw. mowy nienawiści, jak określa się dziś wszelką krytykę poglądów oponentów.

– Przy takim podejściu możemy powiedzieć, że „mową nienawiści” posługiwali się prorocy i sam Jezus Chrystus – podkreśla ks. bp Dec. – Przy takim podejściu każde sprzeciwienie się komuś, nawet z posłużeniem się racjonalną argumentacją, może być nazwane „mową nienawiści”.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Adam Kruczek

Nasz Dziennik