logo
logo

Wiara

Zdjęcie: Missionsgesellschaft vom Heiligen Geist eurospiritainsorg/ Inne

Amazonia przed synodem

Sobota, 21 września 2019 (03:01)

Aktualizacja: Sobota, 21 września 2019 (12:33)

Potrzeba prawdziwej nowej ewangelizacji

Przed październikowym synodem dla Amazonii prawdziwe problemy tego regionu opisuje na naszych łamach o. Herbert Douteil CSSp, misjonarz duchacz, posługujący od 40 lat w brazylijskiej dżungli.

Ojciec Douteil problemy regionu Amazonii definiuje podobnie jak dokument roboczy synodu (Instrumentum laboris), ale odrzuca proponowane przez część hierarchów drogi ich rozwiązania, takie jak wyświęcanie żonatych mężczyzn na kapłanów.

Jak zauważa kapłan, na trudną sytuację Amazonii składają się m.in. ogromne odległości, przestępczość, handel narkotykami, prostytucja i rozwój sekt. – Od dawna próbowaliśmy temu przeciwdziałać, kształcąc świeckich współpracowników dla duszpasterstwa dzieci i młodzieży, rodzin, chorych – mówi zakonnik, który założył w Santa Luzia grupę świeckich i zainicjował liczne dzieła medyczne i charytatywne. Misjonarz podkreśla, że jednym ze sposób radzenia sobie z problemem docierania kapłanów do odległych miejsc jest kształcenie tamtejszych mężczyzn do posługi jako świeccy katecheci. – Mogą również otrzymywać od kapłanów Eucharystię do rozdzielania. Nie stanowiłoby to problemu nawet przy naszych ogromnych odległościach – zauważa o. Douteil. – Nie zapominajmy o mocy i skutkach komunii duchowej. Zawsze zalecałem ją ludziom w najbardziej ekstremalnych okolicznościach – dodaje. Według niego odpowiedzią Kościoła katolickiego na rosnące wpływy protestantów w Amazonii powinien być nacisk na pobożność maryjną, która jest tam żywa – ludzie modlą się na różańcu, są sanktuaria maryjne. Przecież to Matka Boża tak często ratowała chwiejne chrześcijaństwo.

Beata Falkowska

Nasz Dziennik