logo
logo
zdjęcie

Por. Tomasz Łączewny (9 XII 1914 – IV 1940) – nauczyciel Szkoły Powszechnej nr 6 w Gdyni, oficer rezerwy Wojska Polskiego, zamordowany w Lesie Katyńskim Zdjęcie: arch./ -

Dzień Nauczyciela

Poniedziałek, 14 października 2013 (09:54)

Kalendarz polski codzienny

14 października obchodzimy w Polsce Dzień Nauczyciela. Nie słychać jednak, by tego dnia na apelach szkolnych przypomniano młodzieży, że był taki czas, gdy w ciągu zaledwie dwóch miesięcy zamordowano ponad tysiąc polskich nauczycieli! W Lesie Katyńskim, w Charkowie i w Twerze – w ramach zbrodni katyńskiej. Kiedy mamy o nich pamiętać, jeśli nie 14 października?

Nigdy wcześniej ani nigdy później nic podobnego nie wydarzyło się w historii Polski, a pewnie i świata. Zabijano wykształconych Polaków, którzy mogliby działać na rzecz niepodległej Polski, a tego okupanci nie chcieli.

Wśród 4410 oficerów zamordowanych w Lesie Katyńskim jest aż 535 nauczycieli. Gdyby dodać listy z Tweru i Charkowa oraz z więzień na Kresach, doliczylibyśmy się pewnie półtora tysiąca nauczycieli. Poświęćmy im na apelach szkolnych 14 października chociaż 5 minut.

Gdzie jest nauczycielska lista katyńska? Gdzie są nauczycielskie memoriały ich zamordowanych starszych kolegów? Dużo do zrobienia miałby zwłaszcza organ Związku Nauczycielstwa Polskiego „Głos Nauczycielski”, który wysługiwał się kiedyś propagandzie komunistycznej. Zamieszczał scenariusze akademii z okazji rocznic rewolucji bolszewickiej. Teraz czekamy na listy zamordowanych przez NKWD nauczycieli i wspomnienia o nich.

Dobry przykład dała Gdynia. Radni nadali rondu w Gdyni-Obłużu imię por. Tomasza Łączewnego. Był oficerem rezerwy i nauczycielem Szkoły Powszechnej nr 6 na Obłużu. Zmobilizowany w roku 1939, dotarł pod Kowel, dostał się do niewoli sowieckiej. Miał lat 26, gdy strzelano mu w tył głowy w Lesie Katyńskim.

Niech każdy Dzień Nauczyciela będzie dniem pamięci o nim i o jego kolegach. Módlmy się każdego dnia za polskich nauczycieli. To od nich w dużej mierze zależy przyszłość naszego Narodu.

Piotr Szubarczyk

Aktualizacja 14 października 2013 (10:04)

Nasz Dziennik