logo
logo

Zdjęcie: E.Sądej/ Nasz Dziennik

Upamiętnią ofiary KL Warschau

Poniedziałek, 8 października 2012 (14:53)

Msza św. koncelebrowana, marsz ze światłem pod tymczasowy pomnik na Woli, poświęcenie tablicy memoratywnej czy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i religijnych - tak warszawiacy we wtorek w 70. rocznicę utworzenia Konzentrationslager Warschau (KL Warschau) upamiętnią zamordowanych mieszkańców stolicy.

Eucharystia, która odprawiona będzie w kościele św. Stanistała Biskupa i Męczennika na warszawskiej Woli, sprawowana zostanie w intencji zbawienia wiecznego zamordowanych ofiar KL Warschau i godne upamiętnienie ich męczeńskiej śmierci. Tuż po Mszy św. uczestnicy przejdą ze światłem pod tymczasowy pomnik ku ich czci. Znajduje się on na skwerze im. Alojzego Pawełka. W miejscu tym zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Następnie poświęcona zostanie tablica memoratywna i monument. Jutrzejsze spotkanie zakończy się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i religijnych.

Konzentrationslager Warschau (zwany KL Warschau) powstał 9 października 1942 roku na bazie obozu jenieckiego Na Kole, w obiektach wojskowych dawnego Fortu Bema działającego już od października 1939 roku. Był to obóz zagłady przeznaczony dla mieszkańców stolicy, która według założeń okupanta miała zostać całkowicie zlikwidowana. Chodziło zarówno o zniszczenie urbanistyczne, jak i ludzkie. Obóz ten posiadał urządzenia masowej zagłady takie jak: komory gazowe i krematoria. Ogromny kompleks obozu zagłady dla Polaków KL Warschau obejmował łącznie ok. 120 ha. Posiadał on 5 lagrów, ze 111 barakami więźniarskimi.

Na terenie KL Warschau przeprowadzono masowe mordy, w wyniku których śmierć poniosło ponad 200 tys. warszawiaków. Po wojnie działał dalej, lecz został przejęty przez NKWD. Niewygodna prawda o tragicznych wydarzeniach z obozu przez dziesięciolecia była przemilczana, a jego ofiary wypierani z pamięci. O upamiętnienie setek tysięcy Polaków, którzy ponieśli śmierć za Ojczyznę i jej stolicę w KL Warschau, przez wiele lat niestrudzenie walczyła śp. sędzia Maria Trzcińska (1931-2011).

Izabela Kozłowska

NaszDziennik.pl