logo
logo

Zdjęcie: arch/ Inne

Pamięci sybiraków

Niedziela, 8 lutego 2015 (16:24)

Aktualizacja: Niedziela, 8 lutego 2015 (16:46)

Pamięć Polaków wywiezionych przez władze sowieckie na Sybir z dawnych Kresów Rzeczypospolitej uczczono w Lublinie w 75. rocznicę rozpoczęcia masowych deportacji.

Uroczystości odbyły się przed pomnikiem Matkom Sybiraczkom. Przewodniczący lubelskiego oddziału Związku Sybiraków Janusz Pawłowski przypomniał, że poczynając od 10 lutego 1940 r., Sowieci wywieźli na Wschód około 1 mln 350 tys. Polaków, z których wielu tam zmarło. Zaznaczył, że wywiezieni zostali m.in. członkowie rodzin oficerów wojska i policji rozstrzelanych w Katyniu.

– Polacy byli wysyłani tam, gdzie panowały najtrudniejsze warunki. Masowo umierali z głodu, chorób, nieludzkiej pracy – mówił Pawłowski.

Jednocześnie przewodniczący lubelskiego oddziału Związku Sybiraków dodał, że „sowieckie deportacje Polaków są bardzo ważnym i tragicznym doświadczeniem dziejowym, którego nie można przemilczeć ani zapomnieć”. – My, sybiracy, spełniając swoją rolę jako świadkowie, będziemy głosić prawdę o tamtych tragicznych dziejach, by nigdy więcej takie tragedie się nie powtórzyły – podkreślił.

Ponadto w dzisiejszą rocznicę w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej odprawiona została Msza Święta w intencji ludzi, którzy ponieśli śmierć i cierpieli na zesłaniu. Po zakończeniu Eucharytsii jej uczestnicy, wśród których byli kombatanci z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele środowisk kresowych, władz miejskich i regionalnych, przemaszerowali pod pomnik Matkom Sybiraczkom.

Orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy i hymn sybiraków. Odbył się Apel Pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, pod pomnikiem złożono kwiaty.

IK, PAP

NaszDziennik.pl