logo
logo

Zdjęcie: arch./ Inne

Pobiegną „Wilczym Tropem”

Poniedziałek, 23 lutego 2015 (04:00)

Aktywnie uczczą Narodowy Dzień „Żołnierzy Wyklętych”. Bieg Tropem Wilczym odbędzie się w wielu miastach Polski. Jednym z takich miejsc jest Jarosław.

Inicjatywę ustawodawczą dotyczącą ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” podjął w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński dla upamiętnienia tysięcy polskich patriotów, których komunistyczny reżim chciał wymazać z kart polskiej historii.

Jako symboliczną datę upamiętniającą wszystkich działaczy podziemia niepodległościowego zarówno II konspiracji antykomunistycznej, jak i antysowieckiej po 1944 r. wybrano 1 dzień marca. W tym dniu w 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie zgładzono siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość” na czele z płk Łukaszem Cieplińskim.

Jedną z akcji związanych z upamiętnieniem polskich patriotów jest projekt pn. Bieg Tropem Wilczym. Impreza biegowo-edukacyjna, która jest organizowana już po raz trzeci przez Fundację Wolność i Demokracja, odbędzie się 1 marca o godz. 12.00 w ponad 80 miastach Polski, a towarzyszyć jej będą m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych czy rodzinne gry terenowe.

Jednym z miast, które w tym roku po raz pierwszy włączą się do tej akcji, jest Jarosław na Podkarpaciu, gdzie szczególnie żyje pamięć Łukasza Cieplińskiego i jego podkomendnych.

– Bieg Tropem Wilczym może być doskonałą lekcją historii i patriotyzmu, dlatego do udziału zapraszamy nie tylko wytrawnych biegaczy, ale całe rodziny i młodzież – zachęca Małgorzata Młynarska z Biura Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Jarosławia.

Trasa jarosławskiego biegu liczy 1963 metry i ma wymiar symboliczny, bowiem w 1963 r. 21 października we wsi Stary Majdan na Lubelszczyźnie został zamordowany ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”.

W Jarosławiu uczestnicy Biegu Tropem Wilczym wystartują spod pomnika zgładzonego przed 65 laty przez komunistów ostatniego prezesa rzeszowskiego WiN kpt. Władysława Koby, pomnika usytuowanego przy ul. Jana Pawła II do mety obok ratusza na jarosławskim Rynku Starego Miasta.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl