W niedzielę o 11.10 w TVP1 swoją premierę będzie miał film w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego pt. „Inka – zachowałam się, jak trzeba”. Pan już oglądał ten film…?
– Obejrzałem ten film w czwartek i muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyłem na ekranie. Myślę, że nikt wcześniej nie nakręcił o „Ince” filmu w taki sposób, jak zrobił to Arkadiusz Gołębiewski. Ten film jest poruszający, zarówno gdy chodzi o postać bohaterki, jak również z uwagi na sposób przedstawienia tej wyjątkowej, 17-letniej dziewczyny. Jestem przekonany, że każdy, kto obejrzy ten film, będzie pod ogromnym wrażeniem.
Czy „Inka” może być przykładem dla współczesnej młodzieży w tym zlaicyzowanym, często wyzutym z zasad świecie?
– W mojej ocenie, Danuta Siedzikówna „Inka” nie tylko może być, ale już jest przykładem dla polskiej młodzieży. Proszę zwrócić uwagę, jak wielu młodych ludzi nosi dziś t-shirty z wizerunkiem tej bohaterskiej dziewczyny. Jest to tym cenniejsze, że są to wszystko działania spontaniczne, bo nikt przecież nie narzuca młodym ludziom takich zachowań i obowiązku koszulek. „Inka” jest na koszulkach, „Inka” jest na wystawach, w filmie, wreszcie w piosence. I to jest piękne. To oznacza, że ta dziewczyna stała się idolem dla młodego pokolenia Polaków.
A zatem patriotyzm, Polska to nie zamierzchła przeszłość, ale samo życie…?
– Zdecydowanie jest to teraźniejszość, która jest tu i teraz. Wbrew temu, co usiłują wmówić główne media, patriotyzm jest w modzie. Jest nie tylko zapotrzebowanie na patriotyzm, ale ludzie – zwłaszcza młodzież – chcą kultywować postawy patriotyczne nie tylko słowami, ale w życiu. Młode pokolenie, ale nie tylko ono, jest zainteresowane historią, są to ludzie głęboko patriotyczni. Gdyby było inaczej, nie widzielibyśmy na ulicach naszych miast młodych ludzi, którzy w najróżniejszy sposób angażują się w działania o charakterze patriotycznym zarówno podczas Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada czy 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ale też w wiele innych inicjatyw. Patriotyzm był i – jestem przekonany, jest i będzie – obecny w codziennym życiu Polaków. Należy się cieszyć, mamy taką spontaniczną młodzież, bo ta spontaniczność pokazuje, że młodzi ludzie poszukują własnych sposobów wyrażania swego patriotyzmu.
Czy możemy się spodziewać, że 1 marca będzie nie tylko dniem premiery filmu o „Ince”, ale również dniem, kiedy uzyskamy potwierdzenie, że szczątki tej bohaterki zostały zidentyfikowane...?
- Konferencja, na której ogłosimy nazwiska zidentyfikowanych osób ekshumowanych na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku oraz z całej Polski, odbędzie się w niedzielę o godz. 13.00 w Pałacu Prezydenckim. Do tego czasu nikt nie potwierdzi ani też nie zaprzeczy, czy ta informacja jest prawdziwa.