logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Zmarł płk. Jan Niewiński

Wtorek, 17 marca 2015 (20:03)

Aktualizacja: Środa, 18 marca 2015 (11:35)

W Warszawie zmarł płk. Jan Niewiński, żołnierz Armii Krajowej i przewodniczący Kresowego Ruchu Patriotycznego. Walczył o upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Wołyniu.

 

Urodził się we wsi Rybcza pod Krzemieńcem w województwie tarnopolskim w 1920 r. Ukończył Liceum Krzemienieckie. W czasie II wojny światowej wstąpił do Armii Krajowej. Był dowódcą samoobrony Rybczy. Oddziałowi pod jego dowództwem udało się w sierpniu 1943 r. przetrzymać oblężenie ukraińskich nacjonalistów. We wsi było wówczas 3 tysiące polskich uciekinierów.

„Kierowałem obroną tej samotnej polskiej reduty i powiedziałem sobie, jeżeli Bóg da przeżyć, nie spocznę i przypominać będę światu o tamtych wydarzeniach. Zostałem przy życiu i spłacam dług” – wspominał po latach.

Po zajęciu Rybczy przez Armię Czerwoną został wcielony do istriebitielnego batalionu NKWD w Krzemieńcu. Był też żołnierzem LWP i uczestniczył w bitwie o Berlin. W 1945 roku jego dywizja została przekazana do wojsk wewnętrznych podporządkowanych Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Od 1948 starszy inspektor wyszkolenia w Oddziale Wyszkolenia Bojowego Wojsk KBW Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. Po ukończeniu przyspieszonego kursu na Akademii Wychowania Fizycznego został awansowany do stopnia kapitana KBW i mianowany szefem wyszkolenia fizycznego wojsk KBW. Został też skierowany do władz Zrzeszenia Klubów Sportowych „Gwardia”, struktury organizacyjnej podporządkowanej Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, a po jego likwidacji w strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (tzw. gwardyjskimi klubami sportowymi).

W PRL stał na czele Zrzeszenia Klubów Sportowych. 

Po zmianach ustrojowych zaangażował się w walkę o wyjaśnianie ludobójstwa dokonanego na Polakach przez formacje OUN – UPA. Wydawał biuletyn „Głos kresowian”. Organizował ruch społeczny Kresowian (I Forum Organizacji Kresowych i Kombatanckich, 1997 r.; Ogólnopolski Komitet Obchodów 55. Rocznicy Ludobójstwa Nacjonalistów Ukraińskich na Ludności Polskiej Wołynia i Małopolski Wschodniej, 1998 r.; Kresowy Ruch Patriotyczny, skupiający 37 organizacji kresowych, 1999 r.; Ogólnopolski Komitet Budowy Pomnika Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN − UPA, 2007 r.).

Pogrzeb płk. Niewińskiego odbędzie się 20 marca 2015 r. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 11.00 w kościele św. Piotra i Pawła na Pyrach (Warszawa-Ursynów). Jego ciało spocznie obok żony na cmentarzu parafialnym.

 

ZB

NaszDziennik.pl