logo
logo
zdjęcie

Ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki

Zachował się jak człowiek sumienia

Poniedziałek, 4 maja 2015 (11:28)

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów  umorzyła śledztwo  przeciwko prof. Bogdanowi Chazanowi z braku „znamion czynu zabronionego”. Jest to bardzo dobra wiadomość. Cieszę się, że prokuratura jednak postąpiła zgodnie z prawdą i nie doszukała się przestępstwa w działaniu prof. Bogdana Chazana. Nie popełnił on żadnego wykroczenia. Wręcz przeciwnie, zachował się jak człowiek sumienia, który wie, że jest ono zawsze ważniejsze aniżeli prawo zewnętrzne. Głos sumienia to jest głos bycia wiernym sumieniu. I dlatego winniśmy zawsze być wiernymi sumieniu, temu, co ono nam mówi, bo przez nie przemawia Pan Bóg.

Swoją decyzją  mokotowska prokuratura potwierdziła jedynie to, o czym prof. Chazan mówił od samego początku, że nie  wystąpiły jakieś  żadne  nadzwyczajne okoliczności, które przemawiałyby za podejmowaniem wobec pacjentki i jej dziecka określonych czynności medycznych i które jednocześnie nie dałyby możliwości odwołania się do klauzuli sumienia.

Urzędnicy stołecznego ratusza chcieli prof. Bogdana Chazana  skazać za „zabójstwo niewinnego człowieka”, bo tak określa on aborcję. Ale to właśnie oni popełnili przestępstwo. Zwolnili człowieka niewinnego za dobry czyn. A jeśli dochodzi do tego, że za dobro się karze, a za zło się wynagradza, to jest sytuacja fatalna i trzeba ją jak najszybciej zmieniać. 

To, co zrobił prof. Chazan, było wielki dobrem. Poszedł za głosem sumienia. I za to należy mu się pochwała, uznanie, a nie kara, która go spotkała. Dlatego jego zwolnienie  ze stanowiska dyrektora szpitala i w ogóle postępowanie władz Warszawy wobec niego uważam  za naganne. I to powinno być, także w świetle decyzji  prokuratorskiej  o niepodejmowaniu żadnych działań przeciwko profesorowi, jak najszybciej naprawione.

Ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki

Ksiądz biskup jest przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Aktualizacja: Poniedziałek, 4 maja 2015 (18:16)

NaszDziennik.pl