logo
logo

Zdjęcie: M.Borawski/ Nasz Dziennik

Komorowski podpisał nowelizację zagrażającą mediom

Środa, 31 października 2012 (11:53)

Aktualizacja: Środa, 31 października 2012 (22:01)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji drastycznie podwyższającą stawki opłat koncesyjnych zarówno radiowych, jak i telewizyjnych.

W nowelizacji ustawy określono m.in. maksymalną wysokość opłaty za udzielenie koncesji. Na przykład w przypadku naziemnego rozpowszechniania programu telewizyjnego, zarówno analogowego, jak i cyfrowego - na multipleksie - będzie to blisko 25,9 mln zł (ostatnie nadajniki analogowe mają być wyłączone do końca lipca 2013 r.).

Określona w noweli opłata za koncesję na nadawanie analogowego programu radiowego to ponad 12,3 mln zł, a w przypadku nadawania cyfrowego na multipleksie - połowa tej kwoty. Opłaty za koncesje są niezależne od rocznych opłat za prawo do dysponowania daną częstotliwością.

Od dawna o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, alarmował, że wprowadzenie tej nowelizacji może doprowadzić do likwidacji mediów katolickich w Polsce, w tym przede wszystkim Radia Maryja i Telewizji Trwam.

- To wszystko zmierza do tego, żeby odebrać głos katolikom i mediom niezależnym. W każdym totalitaryzmie tak robiono, że chciano mieć media, media, powiedziałbym, mętnego nurtu, żeby ludziom zamącić w głowach i by ludzie wierzyli w to, co mówią rządzący, mający władzę. Takie bariery finansowe dla nas oznaczają likwidację Radia Maryja i Telewizji Trwam – podkreślił założyciel i dyrektor Radia Maryja.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od chwili ogłoszenia.

IK

NaszDziennik.pl