Jak poinformował NaszDziennik.pl ks. dziekan Andrzej Stopyra z parafii św. Stanisław BM w Lubaczowie, XV Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” rozpocznie się w piątek o godz. 18.00 Festiwalem Słowa.
– W sali Miejskiej Biblioteki Publicznej swoje wiersze recytować będą poeci, którzy nadesłali do nas na festiwal swoje utwory – mówi kapłan.
Festiwal trwać będzie do niedzieli. W tym czasie zaprezentuje się około 10 zespołów, które zgłosiły swój udział w wydarzeniu oraz zaproszeni goście.
- Mamy już zgłoszenia zespołów m.in. z Lublina, ze Szczyrku, z Zamościa, z okolic Jarosławia, a także zespoły harcerskie – wyjaśnia ks. Andrzej Stopyra.
Centralnym punktem festiwalu będzie wręczenie statuetek „Bogu i Ojczyźnie” . W kategorii osoba otrzyma ją ks. abp Stanisław Wielgus, a w kategorii organizacja – Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
Jak przypomina kapłan, festiwal istnieje już od 2001 roku i powstał z inicjatywy osób zaangażowanych przy parafii Św. Stanisława BM w Lubaczowie oraz działających w Biurze Radia Maryja. Festiwalowi nadano nazwę: Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie”. Nazwę zmieniono w 2010 roku na „Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej »Bogu i Ojczyźnie« im. Kardynała Władysława Rubina”. – To wydarzenie wrosło już w nasze miasto i cieszy się dużym zainteresowaniem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Festiwal w swej warstwie edukacyjnej corocznie odwołuje się do szczególnie ważnych wydarzeń z dziejów Polski. Pokazuje on niejako, że dwie rzeczywistości, jakimi są Polska i Pan Bóg, splatają się ze sobą. Festiwal ma służyć także propagowaniu nauczania Jana Pawła II i szerzeniu kultu Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej, przed którą król Jan Kazimierz złożył pamiętne śluby 1 kwietnia 1656 roku, nazywając Matkę Bożą Królową Korony Polskiej – zaznacza.
Od pięciu lat nadawana jest statuetka „Bogu i Ojczyźnie” im. Ks. Kard. Władysława Rubina osobom szczególnie zasłużonym w krzewieniu kultury polskiej i wartości chrześcijańskich.
W tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy pragną wyakcentować następujące osoby i wydarzenia: Ojca Świętego Jana Pawła II w Roku Jana Pawła ustanowionym przez polski parlament, ks. Jana Długosza – wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego, 75. rocznicę mordów w Katyniu, 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej, a także 25-lecie Teatru Arka Lwowska z Lubaczowa.