logo
logo

Zdjęcie: www.kromkachleba.caritas.pl/ -

„Kromka Chleba” – pomóż i Ty!

Poniedziałek, 14 września 2015 (08:51)

Caritas Polska wzywa do solidarności z najbiedniejszymi. Pogłębieniu świadomości na temat rozmiarów ubóstwa w Polsce i potrzebie podzielenia się z tymi, którym żyje się gorzej, służy kampania społeczna „Kromka Chleba”, która prowadzona jest w całej Polsce.

Wbrew temu, co głoszą rządzący, problem ubóstwa i skrajnej biedy, a tym samym głodu i niedożywienia dotyka w coraz szerszym wymiarze także polskie społeczeństwo. Bieda obejmuje szczególnie rodziny wielodzietne, z których ponad jedna czwarta ma czworo i więcej dzieci. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że aż ponad 2,5 miliona osób, czyli ponad 7 proc. polskiego społeczeństwa, cierpi z powodu biedy. Zagrożonych tym problemem jest ok. 23 proc. mieszkańców wsi i ok. 11 proc. żyjących w miastach. Niepokojące jest również to, że odsetek najuboższych stale rośnie. Z tego powodu cierpią głównie dzieci. Tylko w ubiegłym roku skrajnym ubóstwem dotkniętych było ok. 10 proc. polskich dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Wiele rodzin nie afiszuje się z tym problemem, w ciszy czterech ścian przeżywając niedostatek.

Wrażliwość na ludzką krzywdę

Z pomocą potrzebującym wychodzi Caritas Polska, która od 2002 r. prowadzi kampanię społeczną pn. „Kromka Chleba”.

– Tym sposobem chcemy uwrażliwić na istnienie głębokiej biedy w Polsce, a także zachęcić jak najwięcej ludzi do dzielenia się z potrzebującymi. Efektem tej kampanii są także środki, które pozwolą na zakup żywności dla ludzi biednych – podkreśla w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.

Akcja „Kromka Chleba” jest organizowana przez poszczególne diecezjalne ośrodki Caritas i potrwa do 20 września. Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas organizują marsze, spotkania z mieszkańcami na rynkach czy głównych deptakach miast. Dzieląc się chlebem na znak solidarności z osobami dotkniętymi skrajną biedą, prowadzą również akcje informacyjne na temat wcześniejszych dokonań i planów pomocowych na przyszłość.

W piątek kampania odbyła się w Elblągu, a jej organizatorem była Caritas Diecezji Elbląskiej. W poniedziałek akcja odbędzie się w Łodzi w godz. 11.00-15.00 na ul. Piotrkowskiej, a 17 i 18 września w Opolu na ul. Krakowskiej. 19 września kampania będzie prowadzona we Wrocławiu i Zamościu, a 20 września w Zielonej Górze, Częstochowie, Katowicach oraz w Skrzatuszu podczas Pielgrzymki Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu.

– Fundusze, jakie mamy nadzieję zebrać podczas kampanii Caritas, zostaną przekazane na rzecz osób korzystających z pomocy żywnościowej w ramach domów dla samotnych matek, świetlic socjoterapeutycznych, schronisk dla osób bezdomnych, kuchni, stołówek i jadłodajni dla ubogich oraz centrów pomocy migrantom i uchodźcom – wylicza Paweł Kęska.

Akcję „Kromka Chleba” można wesprzeć również, dokonując wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Kromka” lub wysyłając charytatywny SMS z hasłem „Kromka” na numer 72052, koszt 2,46 z VAT.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl