logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Prokuratura zbada kłamstwa Grossa

Środa, 23 września 2015 (20:17)

Jan Tomasz Gross podtrzymuje w Polsce swoje absurdalne oskarżenia. Do prokuratury trafiło już zawiadomienie o znieważeniu Narodu Polskiego.

Zawiadomienie do warszawskiej prokuratury złożyła mec. Małgorzata Wypych, wdowa po prezydenckim ministrze Pawle Wypychu, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

„Zawiadamiam o zaistnieniu uzasadnionego podejrzenia, że pan Jan Tomasz Gross popełnił przestępstwo publicznego znieważenia Narodu Polskiego” – stwierdza adwokat Małgorzata Wypych we wniosku do prokuratury.

Wypych podkreśla, że Gross „dopuścił się znieważenia Narodu Polskiego, wskazując nieprawdziwe informacje, jakoby Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców, oraz sugerując, że Polacy podczas II Wojny Światowej są nie tylko współwinni Holocaustowi, ale również go realizowali w sposób bezpośredni”. Chodzi o tekst amerykańskiego publicysty na portalu niemieckiego dziennika „Die Welt” oraz wypowiedź podczas publicznego wystąpienia w Warszawie kilka dni temu.

W ocenie prawnik, istnieje również „uzasadnione podejrzenie” popełnienia przestępstwa publicznego znieważenia „obywateli państwa polskiego”, „przez formułowane wnioski oraz stawiane tezy pan Jan Tomasz Gross okazał pogardę dla Polaków, ich wysiłku wkładanego w pokonanie w trakcie II Wojny Światowej Niemców, pomoc Żydom (największa grupa wyróżniona medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata), wspólnej walki z organizacjami żydowskimi, ofiary często najwyższej za ratowanie Żydów podczas II Wojny Światowej”.

Wypych uważa, iż Gross miał zamiar znieważenia Narodu Polskiego, o czym świadczy „powtórzenie i podtrzymanie swoich tez w dniu 21 września 2015 podczas spotkania w Warszawie” i dopuścił się tego umyślnie. „Gross dopuścił się publicznego znieważenia Polaków, przypisując im tylko negatywne zachowania, które występowały, ale nie były ani typowe, ani powszechne” – czytamy w zawiadomieniu.

Zawiadomienie na publikację Grossa złożył już poseł Jacek Żalek. – Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Warszawie – informuje nas prok. Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej. 

Zenon Baranowski

NaszDziennik.pl