logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Prezydent powołał Radę Ministrów

Poniedziałek, 16 listopada 2015 (13:35)

Stajemy dzisiaj przed wami jako jedni z was i sprawy naszej Ojczyzny, sprawy Polek i Polaków, będą dla nas zawsze najważniejsze – powiedziała Beata Szydło podczas uroczystości powołania jej rządu.

Prezydent Andrzej Duda powołał dzisiaj w południe rząd Beaty Szydło. Podczas odbywającej się w Pałacu Prezydenckim uroczystości nawiązał do tragicznych zamachów w Paryżu.   

 – To ważne dla państwa polskiego, w tak trudnej chwili dla Europy, żeby szybko był stabilny, dobrze działający rząd – powiedział prezydent.

Andrzej Duda stwierdził, że tworzenie Rady Ministrów jest nie tylko służbą, ale także zobowiązaniem, w którym będzie uczestniczył i które ma nadzieje zrealizować.

– Mam pełne poczucie współodpowiedzialności wraz z premier i państwem za sprawy naszego kraju, za sprawy naszej Ojczyzny. Wierzę w to, że tą naszą współodpowiedzialność nie tylko poniesiemy, ale i zrealizujemy nasze zobowiązania – podkreślał prezydent.

Powtórzył także słowa Lecha Kaczyńskiego, że chce, aby „Polska była państwem silnym, takim, które będzie w stanie pomagać słabszym, a silnych nie będzie musiało się bać”.

Prezydent przypomniał też obietnice z kampanii, a więc troska o rodzinę, niepełnosprawnych i ich opiekunów, biednych, oraz tych, „którym ze względu na ubóstwo odbiera się dzieci”.  Wspomniał o emigracji wśród osób młodych oraz przedsiębiorcach, którym prawo uniemożliwia rozwój.

– To wszystko trzeba naprawić, to wszystko trzeba zmieniać – akcentował Duda. Bo jak stwierdził, oczekiwania społeczne są ogromne. – To ta fala spowodowała te zwycięstwa wyborcze, fala wiary w to, że Polska może być zmieniana na lepsze – mówił.  

Beata Szydło zapewniła, że zrobi wszystko, aby zrealizować słowa wypowiedzianej dziś przysięgi.

– Chcę podziękować i złożyć zapewnienie, że zrobimy wszystko, ażeby słowa przysięgi, którą wypowiedzieliśmy przed momentem, były przez nas dochowane i by nasi rodacy wiedzieli, że polski rząd będzie pochylał się nad sprawą każdego obywatela i każda sprawa, nawet ta najmniejsza, będzie dla nas równie ważna – powiedziała premier.

Według Konstytucji Beata Szydło ma teraz 2 tygodnie czasu na wygłoszenie w Sejmie expose i uzyskanie wotum zaufania. Możliwe, że zostanie to zrealizowane jeszcze w tym tygodniu.   

Rafał Stefaniuk

Aktualizacja 16 listopada 2015 (13:51)

NaszDziennik.pl