logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Bóg, Honor, Ojczyzna na sztandarze policji

Poniedziałek, 1 lutego 2016 (04:12)

Samorządowcy powiatu łańcuckiego zwrócili się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozważenie zmiany rozporządzenia z 1999 r., które umożliwiłoby na umieszczanie na sztandarach dla policji słów: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Być może mało kto jednak zwraca uwagę, że w odróżnieniu od wojskowych na sztandarach policyjnych brakuje słów: Bóg, Honor, Ojczyzna. Wynika to z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 października 1999 r. w sprawie wzoru i trybu nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym policji. Paradoksalnie wcześniejsze regulacje dopuszczały takie odwołanie głęboko zakorzenione w tradycji i świadomości historycznej polskich formacji mundurowych. Zwracają na to uwagę samorządowcy powiatu łańcuckiego, którzy wystosowali w tej sprawie list do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka.

Kilka dni temu oddano do użytku nową siedzibę Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Komenda ma też otrzymać nowy sztandar ufundowany przez samorządy powiatu łańcuckiego, który zastąpi obecny – wykonany w latach 1984/85 wówczas jeszcze dla Milicji Obywatelskiej. W tym celu zawiązał się Komitet Społeczny Ufundowania Sztandaru dla Policji w Łańcucie, w skład którego wchodzą burmistrz Łańcuta oraz wójtowie okolicznych gmin. Adam Krzysztoń, starosta łańcucki, przewodniczący komitetu i jeden z inicjatorów przywrócenia sztandarom służb mundurowych dawnej symboliki, jest przekonany, że takie działanie znacząco podniosłoby zarówno rangę instytucji jak i służb, których to dotyczy. W rozmowie z NaszymDziennikiem.pl przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 1999 r. na stronie głównej płata sztandaru jednostki organizacyjnej policji znajduje się wizerunek orła białego, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod którym umieszczony jest napis „Ojczyzna i Prawo”. Na sztandarze Komendy Głównej Policji w polu tarczy herbowej jest umieszczony patron policji św. Michał Archanioł, zaś na sztandarach innych jednostek widnieje herb właściwego samorządu terytorialnego.

– W lipcu tego roku w Łańcucie odbędą się wojewódzkie obchody Święta Policji połączone z ceremonią wręczenia i poświęcenia nowego sztandaru dla naszej Komendy Powiatowej Policji. Zależy nam, aby nowy sztandar, który zakorzeniony jest w tradycji, obejmuje teraźniejszość, ale także wyznacza przyszłość, znak wierności Ojczyźnie, znak męstwa zawierał – tak mocno zakorzeniony w polskiej narodowej tradycji napis: Bóg, Honor, Ojczyzna – zauważa Krzysztoń.

Wcześniej na wniosek komendanta powiatowego policji w Łańcucie stosowną uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na użycie wizerunku herbu powiatu łańcuckiego na jednym z płatów sztandaru dla policji wyraziła rada powiatu. Inicjatywę nadania głębszej symboliki sztandarowi łańcuckiej policji poparł też Konwent Samorządów Powiatu Łańcuckiego. W ocenie starosty łańcuckiego, właściwym byłoby, aby na wszystkich sztandarach policyjnych widniał napis: Bóg, Honor, Ojczyzna. Przypomnijmy, że patronem policjantów jest św. Michał Archanioł, a Święto Policji obchodzone jest 24 lipca.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl