logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: M. Matuszak/ Nasz Dziennik

Trwająca nagonka na Radio Maryja

Środa, 3 lutego 2016 (12:12)

List poseł Anny Sobeckiej do Grzegorza Giedrysa, redaktora „Gazety Wyborczej”, w związku z opublikowaniem artykułu uderzającego w dobre imię Radia Maryja

Szanowny Pan
Grzegorz Giedrys
„Gazeta Wyborcza”

 

Szanowny Panie!

 

Z wielkim zaniepokojeniem przeczytałam Pana tekst opublikowany w „Gazecie Wyborczej” z dnia 31.01.2016 r. pt. „Toruń kolportuje nienawiść”. Jest to artykuł, który nie tylko odbiega od zasad dziennikarskiej rzetelności, ale przede wszystkim celowo manipuluje faktami, wprowadzając czytelników w błąd.


Od kilkunastu lat obserwujemy nagonkę liberalnych mediów na Radio Maryja i Telewizję Trwam. Z przykrością stwierdzam, że Pański artykuł niechlubnie wpisuje się w ten trend. Jest w nim wiele kłamstw, półprawd i niedomówień, których celem jest dyskredytacja katolickiej rozgłośni.

W swoim artykule zaatakował Pan Telewizję Trwam, Radio Maryja, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej. Pisze Pan o „złym bracie bliźniaku, który w mediach pokazuje swoją szkaradną twarz”, o „Radiu Wściekłości”, które odwołuje się do najmroczniejszych zakamarków polskiej duszy. Zdumiewające jest to, że pisze Pan Redaktor to wszystko, nie dostrzegając, że sam posługuje się mową nienawiści. Ponadto celowo pomija Pan Redaktor sprawy niewygodne dla Pańskiej tezy, np. niezauważony został fakt, że Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu nigdy nie dostała żadnego wsparcia od rządu, mimo iż wielomilionowe dotacje trafiały do innych uczelni niepublicznych. Zapomina Pan Redaktor również o tym, że w czasie rządów koalicji PO  – PSL na reklamę w mediach spółki Skarbu Państwa przeznaczyły blisko 360 min zł. „Nasz Dziennik” czy Telewizja Trwam nie otrzymały na ten cel żadnych środków, a wiadomo, że o kondycji ekonomicznej mediów decyduje rynek ogłoszeń i reklam. Tutaj też doszło do ostrego zmonopolizowania rynku, a co za tym idzie – dedykowanie reklam tylko mediom wybranym,
politycznie potulnym, realizującym zapotrzebowanie określonych grup polityczno-ekonomicznych. Nie wspomniał Pan Redaktor także o tym, że dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki dla toruńskiej geotermii na odwierty geotermalne została odebrana i to ze względów politycznych, co przyznał ówczesny minister gospodarki Janusz Piechociński. Nie ubolewał Pan, kiedy takie dotacje przyznano innym projektom geotermii (np. Termy Uniejów, kwota dotacji 90 min zł). „Gazeta Wyborcza” od zawsze znana jest z ataków na Radio Maryja i Telewizję Trwam, dlatego nie dziwi mnie fakt, że w swojej „dociekliwości dziennikarskiej” nie odwołał się Pan do powyższych faktów. W związku z powyższym stanowczo sprzeciwiam się publikowaniu tego typu materiałów prasowych, które nie mają nic wspólnego z dziennikarską rzetelnością i powodują wrażenie, że powstały na zamówienie polityczne. Na zakończenie proszę zapamiętać. Kościół nie jest, jak chcą jego przeciwnicy, ani łagiewnicki, ani toruński. Kościół był, jest i będzie Chrystusowy. Przyjmijcie to do wiadomości, Pan jak i cała „Gazeta Wyborcza”.

 

Poseł na Sejm

Anna Sobecka

NaszDziennik.pl