logo
logo

Zdjęcie: Arch. IPN/ Nasz Dziennik

Ostatnia droga „Łupaszki”

Środa, 3 lutego 2016 (18:01)

Uroczysty pogrzeb legendarnego dowódcy V Brygady Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 11.00.

– Zaapelujemy o jak najliczniejszy udział w nim grup rekonstrukcyjnych, różnych organizacji społecznych i wszystkich tych, którzy czują obowiązek, by uczestniczyć w uroczystym pogrzebie pana majora Zygmunta Szendzielarza – mówił wczoraj w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Wojciech Łuczak, prezes Fundacji „Niezłomni” im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. – Chcielibyśmy bardzo, żeby w kondukcie, który przejdzie ulicami Warszawy, wzięła udział również konnica – dodaje.

Szczątki Zygmunta Szendzielarza mają spocząć w symbolicznej jak dotąd mogile, w której pochowana została jego córka Barbara.

Grób jest usytuowany tuż przy cmentarnym płocie, stąd rodzina i Fundacja „Niezłomni” starają się o jego przeniesienie w bardziej reprezentacyjne miejsce.

W organizację pogrzebu, który odbędzie się z pełnym ceremoniałem wojskowym, włączyły się Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i minister obrony Antoni Macierewicz chcą wziąć w nim udział.

Chęć włączenia się w pomoc przy organizacji pogrzebu zadeklarował również Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

RP

Aktualizacja 3 lutego 2016 (18:02)

NaszDziennik.pl