logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Jest ugoda

Piątek, 19 lutego 2016 (20:24)

Aktualizacja: Piątek, 19 lutego 2016 (20:24)

Fundacja Lux Veritatis i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarły ugodę. Nie podano jednak jej treści ze względu na toczący się proces o odszkodowanie dla Fundacji.

Od 2009 roku przed warszawskim sądem toczy się proces o wypłatę Fundacji Lux Veritatis odszkodowania za zerwanie przez NFOŚiGW w 2007 r. umowy na dofinansowanie budowy toruńskiej geotermii w wysokości 27,3 mln zł. Fundacja w pozwie domaga się wypłaty 50 mln zł.

Wiceprezes Funduszu Jacek Spyrka odmówił ujawnienia szczegółów porozumienia, w tym kwoty, na jaką opiewa. – Nie możemy ze względu na toczące się postępowanie wchodzić w jakiekolwiek szczegóły. Podawanie w tej chwili jakichkolwiek kwot byłoby wywieraniem presji na sąd przed rozstrzygnięciem, które zapadnie w poniedziałek – stwierdził Jacek Spyrka.

Wiceprezes powiedział, że w najbliższy poniedziałek szczegóły ugody przedstawią przed Sądem Okręgowym w Warszawie pełnomocnicy prawni obu stron. I jeśli sąd zaakceptuje porozumienie, to wejdzie ono w życie, a proces zostanie zakończony bez wydawania wyroku. Prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda zaznaczył, że Fundusz poniósł już duże koszty w związku z procesem, ugoda pozwoli na zamknięcie sprawy.

Umowa NFOŚiGW z Fundacją Lux Veritatis została zerwana w maju 2007 roku, pół roku po objęciu władzy przez koalicję PO – PSL. Decyzja miała charakter polityczny, czego dowodzi notatka służbowa pracowników NFOŚiGW sporządzona po spotkaniu z ówczesnym wiceministrem środowiska Stanisławem Gawłowskim (PO). Na tym spotkaniu Gawłowski polecił zbadanie możliwości wypowiedzenia umowy. Notatka, której treść została kilka lat temu ujawniona przez „Nasz Dziennik”, została wczoraj oficjalnie potwierdzona przez prezesa Kazimierza Kujdę.

Krzysztof Losz

NaszDziennik.pl