logo
logo
zdjęcie

Gabriela Masłowska

Prawo do odpoczynku

Środa, 9 marca 2016 (04:10)

Jak podał szef krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara, „Solidarność” rozpocznie zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej handlu w niedzielę.

Jak najbardziej popieram pomysł niedzieli wolnej od handlu, ponieważ w naszym życiu społecznym dochodzi do pewnych wynaturzeń. Niedziela powinna być dniem odpoczynku, spotkania z rodziną. Jest również dniem świętym dla katolików, którzy powinni mieć tego dnia możliwość uczestnictwa we Mszy św. W tej chwili jednak niedzielny handel staje się pokusą. Oto całe rodziny, wycieczkami, pod pretekstem zakupów, spędzają czas w wielkich marketach. Jest to efekt tego, że w Polsce dopiero parę lat temu pojawił się taki handel, który udostępnia nam wszystkie usługi w jednym miejscu. Jednak spędzanie dnia wolnego w zatłoczonym centrum handlowym, przy sztucznym świetle i głośnej muzyce, do niczego dobrego nie prowadzi.

Praca w niedzielę dla osób zatrudnionych w sklepach i supermarketach jest obowiązkiem. A obowiązek ten odbiera im prawo do odpoczynku, spędzenia czasu z rodziną.

Pomysł wolnych niedziel spotyka się z zarzutem osłabienia gospodarki oraz zmniejszenia zysków. Moim zdaniem, rzeczy niezbędne do życia możemy kupić w ciągu tygodnia bądź w sobotę. Nie wierzę, że to spowoduje zmniejszenie zysków, ponieważ jeżeli mamy w planie coś kupić, to i tak to kupimy, ale innego dnia. Ponadto mogą być otwarte sklepy dyżurne, na sytuacje nieprzewidywalne, kiedy nagle będziemy czegoś potrzebować. Jednak wystraczy taki sklep jeden na dzielnicę, nie potrzebujemy wszystkich marketów.

Pomysł niedzieli wolnej od handlu spodoba nam się lub nie, zależy to od naszego podejścia. Czy zyski właścicieli sieci handlowych są rzeczą najważniejszą? Czy mają one nam wszystko inne przysłonić? Myslę, że nie. Esencją życia nie może być zysk koncernów, a nasze życie. Esencją niedzieli nie może być wizyta w supermarkecie, a spotkanie z rodziną i odpoczynek.

 

Gabriela Masłowska

Autorka jest posłanką Prawa i Sprawiedliwości.

NaszDziennik.pl