logo
logo

Zdjęcie: facebook.com/legendaryrover/ Inne

Najlepszy marsjański łazik jest z Rzeszowa

Poniedziałek, 6 czerwca 2016 (04:24)

Rzeszowski łazik marsjański wygrał prestiżowe zawody University Rover Challenge 2016, które odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah. To druga z rzędu wygrana studentów z Politechniki Rzeszowskiej.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. W tegorocznej edycji brało udział 30 studenckich drużyn z siedmiu krajów świata. Wśród nich była drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej i ich łazik marsjański Legendary IV. Studenci z Rzeszowa, którzy w ubiegłym roku wywalczyli pierwsze miejsce w tych zawodach, do tegorocznych zmagań teoretycznie stawali w roli faworyta, ale nie to zdecydowało o ich zwycięstwie, lecz doskonałe parametry skonstruowanego przez nich łazika. Żeby zyskać miano najlepszej drużyny zaprojektowany przez nich łazik kosmiczny musiał pomyślnie przejść pięć terenowych konkurencji symulujących „marsjańskie” warunki. Wśród nich było m.in. sprawdzenie zadanego obszaru geologicznego, dostarczenie pakunków w wyznaczone miejsca, przelewanie paliwa z kanistra na wózku do wlewu symulowanego panelu, a przy tym pokonywanie przeszkód w trudnym, pustynnym terenie.

W tej rywalizacji prototyp zaprojektowany i obsługiwany przez zespół Politechniki Rzeszowskiej, którego trzon stanowią studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, zdobył ponad 450 punktów na 500 możliwych. W pokonanym polu studenci z Rzeszowa zostawili – odpowiednio – drużynę WSU Everett Engineering Club z Washington State University oraz zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. Warto dodać, że do Legendary IV skonstruowanego przez zespół Legendary Rover Team należy też światowy rekord prędkości łazików marsjańskich ustanowiony w maju tego roku na dnie wyschniętego Jeziora Bonnneville w Ameryce Północnej.

Studenci Politechniki Rzeszowskiej uczestniczą w zawodach University Rover Challenge od 2013 r. Ich ubiegłoroczny i tegoroczny sukces w budowaniu łazików marsjańskich przyczyniły się do przyznania Polsce prawa organizacji europejskiej edycji zawodów University Rover Challenge, które we wrześniu odbędą się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl