logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

zdjęcie

Zdjęcie: Bundesarchiv, Bild 183-19000-2453/ Licencja: CC BY-SA 3.0/ Wikipedia

Naśladując Schumana

Poniedziałek, 20 czerwca 2016 (18:29)

W 130. rocznicę urodzin Sługi Bożego Roberta Schumana w Warszawie zainauguruje działalność Instytut Myśli Schumana.

 

Zostanie otwarty już jutro. Ideą, która przyświeca twórcom Instytutu, jest wprowadzanie pokoju przez działanie na rzecz pojednania między ludźmi w duchu wartości chrześcijańskich. Będzie zajmował się promocją myśli Roberta Schumana poprzez wydawanie książek o nim i jego sposobie działania, różne publikacje prasowe i konferencje. Także tworzeniem platform dyskusyjnych na temat sposobów, stylu i instrumentów istotnych w służbie społecznej, praktykowanych i promowanych przez Roberta Schumana.

Specjalnie powołane grupy eksperckie będą formułowały i wdrażały ważne projekty w różnych obszarach życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego i naukowego. – Będziemy chcieli współpracować z jednostkami i działaczami samorządów terytorialnych i organizacji pozarządowych w zakresie problemów i potrzeb społeczności lokalnych. A także włączać się w procesy dyskusji, opiniowania i proponowania rozwiązań legislacyjnych istotnych w kluczowych obszarach życia społecznego – zapowiada prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

Instytut ma również podjąć współpracę z zagranicznymi instytucjami promującymi wartości wyznawane przez Roberta Schumana oraz kształtować postawy członków i sympatyków Instytutu na wzór cech, którymi charakteryzował się Schuman, takimi jak: pokora, skromność, odpowiedzialność, miłosierdzie, uprzejmość, łagodność, prawość, sprawiedliwość, czystość serca, pragnienie i wprowadzanie pokoju, nieszukanie przyjemności, cierpienie dla sprawiedliwości.

Uroczyste otwarcie Instytutu Roberta Schumana nastąpi jutro w Warszawie. W uroczystości wezmą udział m.in.: wiceminister finansów Wiesław Janczak, który wygłosi referat na temat przydatności wartości i idei Roberta Schumana w służbie publicznej, ks. prof. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który zaprezentuje wykład pt. „W czym tkwi aktualność ideałów chrześcijanina Roberta Schumana dla narodów i państw Europy?”, jak również Kamila Bogacka, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Czyń Dobro, Mimo Wszystko” w Krośnie. Jej wystąpienie podczas uroczystości zatytułowane jest: „Europa Schumana – moją osobistą Europą”.

– Nie jestem ekonomistką, choć nie mogę powiedzieć, że nie interesują mnie sprawy gospodarcze. Przede wszystkim jestem jednak patriotką, Polką i Europejką. A dzisiejsza Europa, w moim odczuciu, jest niesamowicie zagubiona, bo brak jej tej fundamentalnej hierarchii wartości, którą założył sobie w tworzeniu zjednoczonej Europy Robert Schuman – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Kamila Bogacka. Według niej, powrót do koncepcji zjednoczonej Europy Roberta Schumana to bez wątpienia jedyna szansa, by oprzeć się wszelkim zagrożeniom uderzającym dziś w rodzinę i fundamentalne wartości. – Zamach na podstawową jednostkę społeczną, jaką jest rodzina, który dokonuje się na naszych oczach w Europie, to zamach na naszą przyszłość. Rodzina jest bowiem fundamentem, wzorem, tym pierwszym miejscem, gdzie kształtuje się człowiek, jego tożsamość i indywidualność – podkreśla prezes Zarządu Stowarzyszenia „Czyń Dobro, Mimo Wszystko”.

Robert Schuman urodził się 29 czerwca 1886 r. w Luksemburgu. Po II wojnie światowej był dwukrotnym premierem Francji, ministrem finansów oraz ministrem spraw zagranicznych. Uważany jest za jedną z kluczowych postaci w kształtowaniu powojennej Europy i stosunków transatlantyckich i uznawany za jednego z ojców Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO. W maju 1950 r. Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził bowiem do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. Wspólnota Europejska, która się wówczas narodziła, uważana jest za poprzedniczkę Unii Europejskiej. Deklarację Schumana ogłoszono 9 maja 1950 r. Dla upamiętnienia tego dnia 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy. W latach 1958-1960 Robert Schuman był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Zmarł 4 września 1963 r. w swoim wiejskim domu w Scy-Chazelles koło Metz. 14 maja 2004 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.


Uroczyste otwarcie Instytutu Myśli Schumana połączone z obchodami 130. rocznicy urodzin Roberta Schumana nastąpi jutro, 21 czerwca, w Warszawie.

Kontakt z sekretariatem uroczystości: tel. 515 157 283 lub 691 195 652.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w wersji elektronicznej

Piotr Czartoryski-Sziler

Nasz Dziennik