logo
logo

"Białe kołnierzyki" w zainteresowaniu prokuratury

Środa, 17 sierpnia 2016 (18:46)

Prokuratura sprawdza kilkanaście przypadków przestępczości gospodarczej, które przyniosły straty rzędu kilku miliardów złotych – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” w Telewizji Trwam. prok. Bogdan Święczkowski, wiceminister sprawiedliwości, 

Wiceminister sprawiedliwości goszcząc wczoraj na antenie Telewizji Trwam, odniósł się do działań prokuratury zmierzających do walki z gospodarczą przestępczością zorganizowaną. Jak poinformował, aktualnie prokuratura prowadzi kilkanaście postępowań przygotowawczych.    

– W tej chwili w Polsce toczy się kilkanaście postępowań przygotowawczych dotyczących oszustw, wyłudzeń na szeroką skalę związanych z przestępstwami finansowo-bankowymi czy polisolokatami. To są kwoty rzędu miliardów złotych – powiedział prok. Bogdan Święczkowski.

Jak dodał, „nie ma części Polski, gdzie tego rodzaju przestępczość przez ostatnie lata nienabrzmiała w sposób przekraczający jakiekolwiek granice”.

Wyjaśnił, że prokuratura przygląda się nie tylko działalności przestępców, ale też opieszałości organów państwowych odpowiedzialnych za kontrolę gospodarczą.

– Dlaczego służby państwowe, począwszy od służb skarbowych, a kończąc na prokuraturze i sądzie, nie zadziałały skutecznie i nie zapobiegły tego typu działaniom? (…) Dlaczego w sposób szybki i skuteczny nie doprowadzono do osądzenia winnych? – pytał wiceminister

Zapowiedział też dalsze zmiany legislacyjne w walce z przestępczością gospodarczą. Chodzi m.in. o walkę z wystawianiem lewych faktur. Za to przestępstwo miałoby grozić do 25 lat więzienia. Wiceminister stwierdził, że przewidują odstąpienie od kary w przypadku zwrotu skradzionych pieniędzy.

– Dla nas najważniejszy jest człowiek, najważniejszy jest pokrzywdzony i interes państwa – podkreślał prokurator.

W ocenie wiceministra, działania te znacznie poprawią sytuację ekonomiczną Polski i rodzin.

– Jeżeli zaczniemy skutecznie zwalczać tę przestępczość o charakterze ekonomicznym, tzw. białych kołnierzyków, to poprawi się sytuacja budżetu państwa oraz osób, które podjęły nieudane próby inwestowania w różnego rodzaju oszukańcze instytucje – akcentował prok. Święczkowski.   

Prok. Bogdan Święczkowski od listopada 2015 r. jest wiceministrem sprawiedliwości. Od marca tego roku równolegle pełni funkcję prokuratora krajowego i pierwszego zastępcy prokuratora generalnego.

RS

NaszDziennik.pl