logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Trzeba bronić wielkości i godności ludzkiego życia

Czwartek, 29 września 2016 (11:40)

Trzeba bronić wielkości i godności ludzkiego życia, bo tylko człowiek jest obrazem Boga – podkreślił ks. abp Henryk Hoser. Ostrzegł jednocześnie, że niszczenie najsłabszych wpisuje się w walkę o władzę nad światem. Mszą św. w kaplicy kurialnej zainaugurowano nowy rok pracy formacyjnej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Nawiązując w czasie Liturgii do programu nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, ks. abp Hoser zaapelował do doradców rodzinnych, by byli świadkami miłości w małżeństwie i w rodzinie. – Przez ostatnie lata odnowiliśmy naszą wiarę i jesteśmy posłani, by teraz głosić ją sobą i swoim życiem. Mamy zatem być świadkami tego, że rodzina jest ikoną Trójcy Przenajświętszej, a więc strukturą miłości i dla tej niekiedy trudnej miłości warto żyć – podkreślił.

Ostrzegł, że tocząca się obecnie walka o władzę nad światem dokonuje się przede wszystkim poprzez walkę z rodziną. – Jej zdekomponowanie prowadzi do atomizacji społeczeństwa i uderza w najsłabszy punkt, jakim jest dziecko, zwłaszcza dziecko poczęte. Stąd tak liczne programy promujące twardą antykoncepcję czy przerywanie ciąży, które różne organizacje starają się za wszelką cenę wdrożyć w wielu krajach. Tymczasem my mamy bronić wielkości i godności ludzkiego życia, bo tylko człowiek jest obrazem Boga na tej ziemi, stąd jego życie jest sakralne – podkreślił biskup warszawsko-praski. Dodał, że Pan Bóg upomni się o każdą przelaną ludzką krew.

Arcybiskup Hoser nawiązał do swoich osobistych doświadczeń z posługi misyjnej w Rwandzie. Powiedział, że cenną i skuteczną tarczą obronną w walce o ludzkie życie jest znajomość zasad płodności oraz umiejętność odpowiedzialnego posługiwania się nią. – To doskonale sprawdziło się tam, przynosząc po latach niesamowite owoce mimo nasilającej się propagandy i w imię programu ludnościowego narzuconego przez Stany Zjednoczone – powiedział.

W diecezji warszawsko-praskiej jest ponad 60 doradców życia rodzinnego. Angażują się głównie w kursy przedmałżeńskie. Piętnaście par małżeńskich formatorów prowadzi parafialne ośrodki formacji rodziny.

RP, PAP

NaszDziennik.pl