logo
logo

Zdjęcie: / Inne

Szansa na wzmocnie rodziny w Europie

Czwartek, 13 października 2016 (04:23)

Tylko do 11 grudnia 2016 r. można składać podpisy poparcia pod europejską inicjatywą obywatelską w obronie małżeństwa i rodziny – „Mama, Tata i Dzieci”.

Twórcy obywatelskiej inicjatywy „Mama, Tata i Dzieci” zauważają, że w unijnym prawie dochodzi do coraz szybszego rozmywania fundamentalnych pojęć związanych z rodziną. To stanowi duży problem dla całej Wspólnoty, gdyż otwiera furtkę przed nadinterpretacjami.

Proponowana inicjatywa ma więc na celu zawarcie trwałych i jasnych definicji „małżeństwa” i „rodziny”, tak aby uniemożliwić ich zafałszowywanie. Co więcej, będzie ona obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

I tak twórcy inicjatywy proponują, żeby małżeństwo definiować jako: „trwały związek wiernych sobie mężczyzny i kobiety, którego celem jest założenie rodziny”. Z kolei rodzina to: „ojciec, matka i ich dzieci”. Relacja rodzinna byłaby określana jako: „prawna relacja między dwoma małżonkami lub między rodzicem a dzieckiem”.

Aby Komisja Europejska mogła zająć się tą sprawą, potrzebne jest spełnienie wymogów formalnych. Inicjatywę musi poprzeć minimum milion obywateli Unii pochodzących z przynajmniej 7 państw członkowskich. Dodatkowo w przypadku każdego z tych 7 państw wymagane jest osiągnięcie minimalnej liczby deklaracji poparcia. Jak dotąd, obowiązek ten spełniły tylko dwa kraje – Polska i Grecja. Narzucone minima możesz sprawdzić TUTAJ.  

Podpisy można zbierać na kartach lub elektronicznie. Jak dotąd zgromadzono ich ponad 120 tys. Zbiórka zakończy się 11 grudnia 2016 r.

Więcej informacji oraz formularz poparcia – elektroniczny i papierowy – dostępny jest na stronie wnioskodawcy inicjatywy – TUTAJ. 

Rafał Stefaniuk

NaszDziennik.pl