logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

W wielu szkołach i parafiach organizowane są bale świętych, dni ze świętymi albo marsze świętych Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Chrońmy dzieci!

Sobota, 22 października 2016 (01:22)

Kujawsko-pomorskie szkoły uwalniają się od Halloween. Przykład dla innych.

Urządzanie w szkołach zabaw halloweenowych, przebieranie się za upiorne postacie nie niesie ze sobą absolutnie żadnych wartości. To obce naszej kulturze anglosaskie „święto” czyni zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży. Podkreślił to kujawsko-pomorski kurator oświaty, który w specjalnym liście zaapelował do dyrektorów, nauczycieli i wychowawców, aby nie urządzali w szkołach zabaw halloweenowych.

– Bezpośrednią inspiracją do napisania listu były rozmowy z rodzicami, którzy zgłaszali problem związany z organizowaniem tego typu zabaw, szczególnie dla dzieci w szkołach podstawowych, przedszkolach – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” kurator Marek Gralik, nauczyciel z trzydziestoletnim stażem. Zaznacza, że na problem zwracali uwagę też nauczyciele i sami uczniowie. W liście kurator podkreśla, że urządzanie w szkołach zabaw halloweenowych w przypadku dzieci z niepełnosprawnością intelektualną jest wręcz niedopuszczalne, gdyż bardzo negatywnie odbija się na psychice uczniów.

– Moją szczególną troską zostały objęte dzieci niepełnosprawne intelektualnie, które były nawet przymuszane przez dyrektorów placówek czy wychowawców do brania udziału w tego typu „uroczystościach”, przebierając się za koszmarne postacie – mówi kurator.

Z opinii psychologów i psychiatry, z którymi rozmawiał, wynika, że udział w takiej zabawie może szkodzić zdrowiu psychicznemu dziecka. Rodzice wręcz mówią o objawach tej szkodliwości. Dzieci w kolejnych dniach np. nie chciały przychodzić do szkoły, bo się bały.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik