logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek / Nasz Dziennik

Zlikwidowane przez rząd PO – PSL posterunki policji wracają

Sobota, 26 listopada 2016 (22:02)

Zgodnie z zapowiedzią z kampanii wyborczej rząd Prawa i Sprawiedliwości przywraca posterunki policji zlikwidowane przez koalicję PO – PSL.

W ostatnich latach rządów Platformy i PSL-u, mimo protestów samorządów i mieszkańców, w całej Polsce zlikwidowano blisko połowę spośród około siedmiuset posterunków. Nie była to pierwsza akcja destabilizująca bezpieczeństwo obywateli w wykonaniu koalicji PO – PSL, która już w latach 2009-2012 zlikwidowała około stu posterunków. W latach 2007-2015 rząd PO – PSL zlikwidował 418 z 817 posterunków na terenie Polski. Argumentem za zmianami organizacyjnymi w policji, którym posługiwała się poprzednia ekipa, miały być oszczędności. Co więcej ówczesne kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych tłumaczyło swoje decyzje poprawą efektywności działań, koniecznością zwiększenia liczby policjantów tam, gdzie są oni najbardziej potrzebni, oraz poprawą bezpieczeństwa w skali całego kraju. Tyle że w praktyce każdy z użytych argumentów był nieprawdziwy, bo i owszem działania te oznaczały spadek przestępczości, ale jedynie w statystykach i na papierze, a bezpieczeństwo obywateli zostało wystawione na póbę.

W woj. podkarpackim tylko w tym roku lokalne samorządy, mieszkańcy, którzy zostali pozbawieni komisariatów, wspomagani przez parlamentarzystów PiS złożyli 20 wniosków o przywrócenie posterunków policji, z czego pozytywnie rozpatrzono już osiem. Ostatnio z udziałem szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka otwarto zlikwidowane w 2013 r. Posterunki Policji w Korczynie w pow. krośnieńskim oraz w Wiśniowej w pow. strzyżowskim.

– Przywracanie posterunków policji jest odpowiedzią na oczekiwania lokalnej społeczności. W tym wypadku inicjatywa pochodziła od wójtów gmin: Korczyna i Wiśniowa, ale chęć reaktywowania posterunków wyrażali też mieszkańcy podczas spotkań z policjantami – wyjaśnia komisarz Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

W reaktywowanym  Posterunku Policji w Korczynie pracuje 6 funkcjonariuszy, w tym 3 dzielnicowych, którzy na co dzień obsługują teren gm. Korczyna zamieszkiwany przez ok. 11 tysięcy mieszkańców. Z kolei w Posterunku Policji w Wiśniowej służbę pełni 5 policjantów, którzy zabezpieczają obszar gminy zamieszkany przez blisko 8,5 tysiąca mieszkańców.

MSWiA na terenie całej Polski planuje odtworzenie ok. 150 posterunków. W przyszłości ma to być jeszcze większa liczba. Proces przywracania zlikwidowanych posterunków odbywa się we współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi. Tylko na Podkarpaciu obok Korczyny i Wiśniowej w najbliższych miesiącach zostanie otworzonych sześć kolejnych komisariatów. Na początku przyszłego roku posterunki wrócą do Kamienia w pow. rzeszowskim i Ulanowa w pow. niżańskim. Z kolei w drugiej połowie 2017 r. otwarte zostaną posterunki w Niebylcu  pow. strzyżowski, Polańczyku  pow. leski, Chorkówce – pow. krośnieński oraz Jasienicy Rosielnej – pow. brzozowski.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl