Polacy zaniepokojeni restrykcjami dla wolności słowa wprowadzanymi we Francji mają szansę zamanifestować swój sprzeciw wobec polityki władz francuskich. Instytut Ordo Iuris uruchomił petycję skierowaną do ambasady Republiki Francuskiej.
Zaproponowana przez Ordo Iuris petycja to wyraz sprzeciwu wobec polityki francuskiego rządu wymierzonej w działalność organizacji pro-life, likwidującej im swobodę wypowiedzi. Termin uruchomienia petycji nie jest przypadkowy. 25 stycznia br. w Zgromadzeniu Narodowym odbędzie się bowiem drugie czytanie rządowego projektu ustawy, który uniemożliwia organizacjom pro-life prezentowanie swojego stanowiska w sprawie ochrony życia ludzkiego i aborcji.
W uruchomionej przez Instytut Ordo Iuris petycji czytamy: „Francja, kolebka wolności obywatelskich, staje się dziś krajem wprowadzającym drastyczne ograniczenia dla swobody wypowiedzi, będącej fundamentem demokratycznego społeczeństwa. Procedowany obecnie w Parlamencie projekt ustawy przewidującej kary za publikacje w internecie prawdziwych informacji o życiu człowieka przed urodzeniem oznacza zamach na najbardziej podstawowe swobody obywatelskie i na fundamenty demokracji”.
Mamy świadomość, że jeśli teraz nie zareagujemy, to już niedługo ktoś może forsować w Polsce te rozwiązania – powiedziała dr Joanna Banasiuk, wiceprezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W czasach, gdy tak wiele uwagi poświęca się kondycji demokracji w Europie, francuski rząd drastycznie redukuje wolność słowa stanowiącą jeden z filarów demokratycznego społeczeństwa. Nie możemy biernie obserwować, jak poprzez eliminowanie niewygodnych środowisk i opinii niszczone są podstawowe wartości społeczeństw demokratycznych.
Nie jest to pierwsza tak drastyczna interwencja francuskich władz w podstawowe wolności swoich obywateli. Warto przypomnieć niedawną decyzję publicznej telewizji, która zakazała emisji spotu pokazującego radość dzieci z zespołem Downa i ich rodziców. Niepokój budzi zwłaszcza fakt, że Francuska Rada Stanu zaaprobowała tę decyzję telewizji.
Projekt francuskiej ustawy jest kolejnym przykładem wyraźnie rysującej się tendencji do ograniczania wolności słowa organizacjom broniącym życia ludzkiego w okresie prenatalnym, tożsamości małżeństwa lub wolności religijnej.
Petycja dostępna jest TUTAJ