logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Co wolno posłowi?

Poniedziałek, 6 lutego 2017 (02:24)

Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2017 (02:24)

Bezprecedensowy wyrok sądu pozwala obrońcom życia egzekwować od posłów deklarujących się publicznie jako katolicy jednoznaczną postawę „za życiem”.

 

Chodzi o wyrok Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju, który uniewinnił obrońców życia oskarżonych przez posła Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Gadowskiego o zniesławienie.

– Sąd w zachowaniu obrońców życia nie dopatrzył się czynu zniesławienia. Stwierdził, że działali w społecznie uzasadnionym interesie, ponieważ działali w charakterze recenzentów polityka. Jednocześnie sąd podkreślił, że poseł, który deklaruje się publicznie jako katolik, powinien być transparentny, tj. że nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek działania, które mogłyby być odczytywane jako zaprzeczenie jego religijnej przynależności. Sąd orzekł, że treści, które eksponowali obrońcy życia, były zgodne z prawdą. Ponieważ poseł Gadowski, nie popierając projektu obywatelskiego, zwiększającego ochronę życia poczętego, tym samym poparł aborcyjne status quo – tłumaczy mec. Kacper Chołody z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, obrońca działaczy Fundacji PRO – Prawo do Życia.

– Poseł Gadowski w swojej działalności publicznej wielokrotnie deklarował się jako katolik aktywnie uczestniczący w życiu Kościoła. Powinien więc liczyć się z protestami wobec braku spójności między swoimi słownymi deklaracjami a swoim działaniem – dodaje prawnik.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Anna Ambroziak

Nasz Dziennik