Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów 36. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich organizowanych przez NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” była Msza Św. w intencji Ojczyzny i uczestników protestów chłopskich sprzed 36 lat, której w rzeszowskiej katedrze przewodniczył ks. bp Kazimierz Górny, biskup senior diecezji rzeszowskiej.
W wygłoszonej homilii ks. Jerzy Uchman, duszpasterz rolników w diecezji rzeszowskiej, dziękował za odważną postawę i rolę, jaką uczestnicy strajków chłopskich w Ustrzykach Dolnych i w Rzeszowie odegrali w historii Polski. Jak podkreślał, nie da się kupić miłości, wierności, wychowania i oddania ważnej sprawie.
– Nasi bohaterowie sprzed lat walczyli o sprawiedliwość społeczną dla rolnictwa, o godność i prawdę – mówił w homilii ks. Jerzy Uchman. Dodał, że ich siłą była wiara w Boga i przywiązanie do ziemi.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. abp. Ignacego Tokarczuka, wielkiego orędownika polskiej wsi i spraw chłopskich, który był niepodważalnym autorytetem, ale także wsparciem dla rolników.
Równoległe uroczystości zorganizowało Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna”. Po Mszy św. rzeszowskiej farze w intencji społeczności rolniczej złożono kwiaty przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz przed obeliskiem i tablicą upamiętniającą strajk i porozumienia z 1981 r. przed dawnym Domem Kolejarza. Dzisiejszym uroczystościom towarzyszyła konferencja w rzeszowskiej katedrze oraz wręczenie działaczom ruchu chłopskiego i uczestnikom wydarzeń sprzed 36 lat Krzyży Wolności i Solidarności. Nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczenia wręczył w dawnym Domu Kolejarza wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.
W ramach trzydniowych obchodów 36. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich odbyła się konferencja pt. „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk i jego dziedzictwo” zorganizowana przez Uniwersytet Rzeszowski, Komitet Organizacyjny tegorocznych obchodów oraz rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Konsekwencją podpisanych w nocy z 18 na 19 lutego 1981 r. w Rzeszowie i dzień później w Ustrzykach Dolnych Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich był niezależny, niekontrolowany przez ówczesne władze komunistyczne ruch chłopski. I choć strajkujący rolnicy nie uzyskali bezpośrednio oficjalnego uznania jako rolnicze związki zawodowe, bo rejestracja NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych nastąpiła dopiero 12 maja 1981 r., to zmusili komunistyczny reżim do szeregu ustępstw. Dotyczyły one m.in. gwarancji nienaruszalności chłopskiej własności i wolności w obrocie ziemią, zrównania praw rolników indywidualnych z prawami gospodarstw państwowych, a także zrównania praw socjalnych mieszkańców wsi i miast.