logo
logo

Zdjęcie: Politechnika Rzeszowska/ Domena publiczna

Mrugnięcie okiem zastępuje mysz komputerową

Sobota, 25 lutego 2017 (19:50)

Na Politechnice Rzeszowskiej powstała aplikacja zastępującą mysz komputerową. Pozwala ona na pełną obsługę komputera osobom całkowicie sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami.

Autorką aplikacji BlinkMouse jest dr inż. Joanna Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Stworzona przez nią aplikacja BlinkMouse zastępuje mysz komputerową, co umożliwia pełną obsługę komputera osobom całkowicie sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami.

Jak poinformowała NaszDziennik.pl Anna Worosz z Biura Prasowego Politechniki Rzeszowskiej, w połączeniu z klawiaturami ekranowymi aplikacja umożliwia komunikowanie się z otoczeniem osobom niepełnosprawnym, a do jej używania wystarczy komputer z kamerą internetową ustawioną naprzeciw twarzy użytkownika.

– Takie rozwiązanie pozwala na wybranie przez mrugnięcie wszystkich istotnych funkcji przypisanych fizycznie myszce komputerowej, uaktywnianych sekwencyjnie. Chodzi o rozpoczęcie przesuwania wskaźnika myszy w czterech podstawowych kierunkach, zatrzymanie wskaźnika myszy, kliknięcie czy podwójne kliknięcie – wyjaśnia Anna Worosz.

– W tej chwili jest dostępna akcja prezentowana w postaci graficznej (ikonka). Istnieje też możliwość dostosowania ustawień aplikacji do indywidualnych preferencji i możliwości użytkownika – dodaje Anna Worosz.

 

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl