logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Rok Muzeum Ulmów

Piątek, 17 marca 2017 (21:00)

Mija rok od otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. W tym czasie placówkę odwiedziło ponad 46 tysięcy osób z całego świata.

Według szacunków, Polacy uratowali przed zagładą nawet 100 tysięcy Żydów. Tylko w Markowej na Podkarpaciu w ośmiu polskich domach uratowano 21 Żydów. Na Podkarpaciu udokumentowano ponad 1,7 tysiąca osób, które w latach 1939-1945 podczas niemieckiej okupacji niosły pomoc ludności żydowskiej, ale takich cichych bohaterów było z pewnością dużo więcej. To dzięki ich ofiarności tylko na Rzeszowszczyźnie okupację niemiecką przeżyło ok. 2,9 tysiąca Żydów. Ponad dwieście osób pomoc Żydom przypłaciło własnym życiem. Sztandarowym przykładem i symbolem heroizmu jest rodzina Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci: Stasi, Basi, Władzia, Franusia, Antosia, Marysi i siódmego, jeszcze nienarodzonego dziecka w łonie matki, którzy zostali zamordowani przez żandarmerię niemiecką rankiem 24 marca 1944 r. za ukrywanie ośmiorga osób z dwóch żydowskich rodzin Szallów i Goldmanów.

Obecnie trwa proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który na prośbę metropolity przemyskiego ks. abp. Adama Szala będzie prowadzony osobno przez archidiecezję przemyską, a nie jak dotychczas razem z innymi męczennikami II wojny światowej. Taką decyzję podjęła watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych.

Ofiarę Ulmów, ale także tysięcy innych sprawiedliwych, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów przed śmiercią, przypomina Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Na ekspozycji można zobaczyć m.in. książki z domu Ulmów, zeszyt szkolny córki Stasi, świadectwa oraz zdjęcia wykonane przez Józefa Ulmę. Zwiedzając placówkę, można zobaczyć, jak wyglądało ukrywanie ludności żydowskiej. W muzeum zostały wykorzystane współczesne technologie ekspozycyjne, w tym narzędzia multimedialne, za pomocą których można poznać poszczególne etapy tej historii.

Część ekspozycji muzealnej jest poświęcona zaangażowaniu Polaków, w tym polskiego duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, w pomoc ludności żydowskiej. Prezentacje zostały przygotowane w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Na zewnątrz muzeum, na ścianie, umieszczono 1100 nazwisk Sprawiedliwych Polaków, których liczba stale rośnie.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl