Marsz rozpocznie się o godz. 15.00 przed Muzeum Wojska Polskiego. Jego uczestnicy przejdą ul. Nowy Świat pod Kamień Katyński na pl. Zamkowym. Następnie idąc przez Stare Miasto, pl. Krasińskich i ul. Bonifraterską zakończą marsz przed pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Przed południem, o godz. 10.00, przed Muzeum Katyńskim odprawiona zostanie Msza św. polowa dla uczestników marszu.
Maszerujący ulicami Warszawy chcą oddać hołd „oficerom Wojska Polskiego, Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza zamordowanym przez Sowietów w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie”. – Marsz nie ma charakteru politycznego, jest milczącym hołdem wobec naszych zamordowanych braci, o których nigdy nie wolno nam zapomnieć – podkreśla Jarosław Wróblewski, koordynator X Katyńskiego Marszu Cieni z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”.
Tradycyjnie w marszu licznie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne z całego kraju i z zagranicy. W tym roku zgłosiło się ich blisko 70. Przewidziany jest również udział kobiet w strojach z epoki „odtwarzających żony, córki i matki oficerów”. „Datowanie strojów kobiet na marsz to końcówka lat 30. – stroje odpowiednie dla średniej i wyższej warstwy społecznej” – informują organizatorzy. Przed marszem organizatorzy przypomną epitafia katyńskie, czyli pokażą miniatury filmowe poświęcone zamordowanym przez NKWD polskim oficerom.
Drogi Czytelniku,
zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym