logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: / Inne

Mordercy z orderami

Czwartek, 20 kwietnia 2017 (01:30)

Już kilkadziesiąt tysięcy osób apeluje do prezydenta o pozbawienie morderców mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” Orderów Virtuti Militari

„Zwracamy się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy o odebranie Orderów Virtuti Militari żołnierzom reżimu komunistycznego odznaczonym za udział w akcji przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu, w wyniku której poniósł śmierć mjr Marian Bernaciak ps. Orlik” – piszą sygnatariusze petycji, którą od lutego ub.r. podpisało w internecie ponad 13,4 tys. osób. Wraz z podpisami sygnatariuszy, którzy udzielali jej poparcia podczas Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jest ich ok. 35 tys. Paczka z 20 tys. podpisów została złożona przez popierających akcję posłów PiS Michała Dworczyka i Jacka Sasina w Kancelarii Prezydenta już pod koniec marca 2016 r. Do sygnatariuszy nie docierają jednak żadne reakcje na apel.

– Minął już rok od złożenia tego apelu w Kancelarii Prezydenta. Nic nie może usprawiedliwiać trwającej tak długo bezczynności – podkreśla dr Krzysztof Kawęcki z Prawicy Rzeczypospolitej. Pytany przez nas o działanie w tej sprawie rzecznik prezydenta Marek Magierowski odpowiada, że nie zna szczegółów, i odsyła do wydziału zajmującego się odznaczeniami.

Kancelaria, pytana o odebranie najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego nie tylko mordercom Bernaciaka, ale i innym osobom, które otrzymały je za udział w zwalczaniu podziemia niepodległościowego, w momencie rozpoczęcia akcji poinformowała, że aktualnie nie prowadzi takich działań.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik