logo
logo

OBRONA ŻYCIA

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Co zrobi rząd?

Piątek, 21 kwietnia 2017 (01:30)

Pod presją środowisk pro-life posłowie zdecydowali się zapytać rząd o plany prawnego wzmocnienia ochrony życia.

 

Posłowie z sejmowej Komisji ds. Petycji przyjęli wreszcie wczoraj dezyderat do rządu w sprawie realizacji programu „Za życiem” i ewentualnych zmian w zakresie wzmocnienia prawnej ochrony życia. Jego autorem jest poseł PiS Jacek Świat.

Pierwotnie pytania postawione w dokumencie dotyczyły jedynie skali nielegalnych aborcji, skali przestępczości aborcyjnej czy kwestii wpływu programu „500+” na ochronę życia poczętego oraz realizacji programu „Za życiem”.

W katalogu problemów zabrakło pytania zasadniczego: jak rząd zamierza wzmocnić prawną ochronę życia dzieci nienarodzonych. Poseł wnioskodawca tłumaczył to tym, że kwestia uszczelnienia obecnych przepisów ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży została poruszona w petycji Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, a ta zostanie dołączona do dezyderatu. – I tę ocenę prawną administracja rządowa nam przedstawi – mówił Jacek Świat.

Jak tłumaczył, jego intencją było „przedstawienie problemu ochrony życia w szerszym kontekście”, stąd właśnie taki, a nie inny charakter pytań. Ostatecznie treść dezyderatu została uzupełniona o pytanie, czy rząd planuje zmiany w ustawie z 1993 r. oraz jaki byłby zakres tych zmian. Wniesienie poprawki sugerował szef komisji Sławomir Piechota (PO), do czego przychylił się poseł wnioskodawca.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Anna Ambroziak

Nasz Dziennik