logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

USA ramię w ramię z krajami Trójmorza

Czwartek, 6 lipca 2017 (12:52)

Aktualizacja: Piątek, 3 listopada 2017 (15:09)

Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza, cieszymy się z historycznej możliwości pogłębiania naszego partnerstwa gospodarczego z waszym regionem – mówił prezydent USA Donald Trump podczas inauguracji szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie.

Gości II Szczytu Inicjatywy Trójmorza powitał najpierw prezydent Andrzej Duda, który – jak podkreślił – jest jego współgospodarzem wraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Dodał, że prezydent Grabar-Kitarović poprowadzi pierwszą część szczytu – sesję transatlantycką. Prezydent podziękował również za obecność prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.

Prezydent Trump zaznaczył, że to „historyczny szczyt”, i stwierdził, że jest zaszczycony, że może w nim uczestniczyć.

– W mieście, gdzie, jako się rzekło, wielokrotnie już wcześniej rzeczy niemożliwe stawały się możliwymi – dodał.

– Myślę, że naprawdę możemy tu mówić o prawdziwej historii tej wspaniałej inicjatywy, chcę wam pogratulować wspaniałej pracy, którą wykonujecie dla tego regionu – powiedział.

Trump stwierdził, że każdy spośród 12 krajów Trójmorza ma „inspirującą historię”.

– Poradziliście sobie z latami ucisku i wszystkich was łączy nadzieja, że wasi obywatele będą rozkwitać, handel będzie rozwijać się, zaś kraje będą absolutnie rozkwitać – powiedział.

– To historyczne zgromadzenie ma uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom. Siedzimy na ogromnych zasobach energetycznych, w tej chwili jesteśmy eksporterami energii, dlatego też niezależnie od tego, kiedy jej będziecie potrzebować – po prostu do nas dzwońcie. Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza – zaznaczył.

– Popieramy waszą dążność do większego dobrobytu i bezpieczeństwa, chylimy czoła przed inicjatywami na rzecz rozbudowy infrastruktury, cieszymy się z tej historycznej możliwości pogłębienia naszego partnerstwa gospodarczego z waszym regionem – dodał Trump.

RP, PAP

NaszDziennik.pl