logo
logo

Ideologie

Zdjęcie: / Reuters

W szponach dżihadu

Poniedziałek, 17 lipca 2017 (02:32)

W Polsce rozpowszechnia się islamską literaturę fundamentalistyczną.

Książki „Islam religią przyszłości” Sajjida Kutba nie da się kupić w księgarni czy w popularnych sklepach internetowych. Ale jest ona propagowana wśród pochodzących z krajów islamskich studentów, imigrantów, a nawet zainteresowanych islamem Polaków. Legalnie rozpowszechniany druk jest dostępny w polskich bibliotekach, które otrzymały go jako egzemplarz obowiązkowy. Tymczasem jest to manifest najbardziej skrajnego, islamskiego fundamentalizmu.

– Niebezpieczeństwo pojawiania się takich książek w Polsce wiąże się przede wszystkim z próbą kształtowania świadomości muzułmanów w sposób fundamentalistyczny. Oczywiście te działania w sposób znaczący utrudniają ich integrację i stoją w absolutnej sprzeczności z tradycjami polskich muzułmanów, czyli polskich Tatarów, których tradycję zawłaszczają fundamentaliści – mówi Piotr Ślusarczyk z portalu Euroislam.pl. Ekspert wygłosił na ten temat w tym roku referat na konferencji politologicznej w Łagowie Lubuskim i liczy na większe zainteresowanie problemem.

Sajjid Kutb (1906-1966) to islamski myśliciel nie tylko religijny, ale i polityczny. Postulował ustanowienie rządów opartych wyłącznie na religii, w których prawo szariatu zastąpi wszelkie świeckie struktury społeczne, w tym całą politykę, państwo, prawo czy ekonomię. Na straży tego teokratycznego systemu ma stać odrodzony kalifat. Według Kutba, święta wojna, dżihad ma zmieść z powierzchni ziemi wszystkie inne religie.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Piotr Falkowski, współpraca Rafał Stefaniuk

Nasz Dziennik