logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

97. rocznica Bitwy Warszawskiej

Niedziela, 13 sierpnia 2017 (13:55)

Centralne uroczystości 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. odbędą się 15 sierpnia w Ossowie i na cmentarzu Poległych 1920 r. w Radzyminie.

Zgodnie z tradycją uroczystości w Ossowie rozpoczną się o godzinie 10.00 modlitwą przy Krzyżu Pamięci księdza Ignacego Skorupki. Stamtąd przejdzie procesja do pomnika Katyńskiego, gdzie władze samorządowe złożą wieńce. W tym roku w dolinie Dębów Pamięci zostaną odsłonięte kolejne dwa popiersia: śp. Marii Kaczyńskiej, żony prezydenta Lecha Kaczyńskiego, oraz. śp. kapitana BOR Pawła Janeczka.

– Stając wspólnie na modlitwie, będziemy chcieli dziękować Bożej Opatrzności za zwycięstwo polskiego oręża, które ocaliło nie tylko stolicę i cały Naród przed rewolucją bolszewicką, ale również Europę, polecając jednocześnie Panu tych wszystkich, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Będziemy również oddawać Bogu przyszłość polskiego Narodu za przyczyną Matki Bożej Zwycięskiej, która jest patronką diecezji warszawsko-praskiej, a który to tytuł bierze swój początek właśnie z wydarzeń roku 1920, nazywanych również Cudem nad Wisłą – powiedział w rozmowie z KAI ks. abp Henryk Hoser.

Uroczystej Mszy Świętej polowej w kaplicy na cmentarzu Poległych o godz. 11.15 będzie przewodniczył ks. abp Henryk Hoser SAC. Po Liturgii odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców na cmentarzu Poległych 1920 r. Liturgię uświetni Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Następnie o godz. 14.00 na polach Ossowa odbędzie się widowisko plenerowe „Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku”, w którym weźmie udział kilkuset aktorów i statystów. Tego dnia będzie można również zobaczyć militaria z okresu międzywojennego oraz wziąć udział w rodzinnej grze edukacyjnej.

Po południu 15 sierpnia centralne uroczystości rocznicowe Bitwy Warszawskiej odbędą się na cmentarzy Żołnierzy PolskichvPoległych w 1920 roku w Radzyminie. Liturgii o godzinie 17.00 będzie tam przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk. Po Mszy św. w centrum miasta zaplanowano koncert zespołu zespołu Alex with Revenge oraz występ Sylwii Grzeszczak. Wieczór zwieńczy pokaz laserowy.
Z koli przed południem w Radzyminie odbędą się XXVII Zawody Gołębiarskie „Cud nad Wisłą”, bieg 1920 – XXVI Półmaraton „Cud nad Wisłą”, oraz XVI Rajd Motocyklowy MotoCud. Będzie także okazja, by obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego.

W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 14 sierpnia, obchody 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, świątyni będącej pomnikiem za Cud nad Wisłą. Liturgii będzie tam przewodniczył metropolita białostocki ks. abp Tadeusz Wojda SAC. Natomiast w Ossowie zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterski udział Francuskiej Misji Wojskowej w Bitwie Warszawskiej 1920 roku oraz o godz. 21.00 Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.
W weekend obchody odbędą się również w Zielonce, Markach, Kobyłce oraz w Tłuszczu, gdzie zapanowano: Msze św., Apele Poległych oraz okolicznościowe koncerty.

RS, KAI

NaszDziennik.pl