logo
logo

Zdjęcie: / Inne

Wyjątkowa okazja, wyjątkowy banknot

Poniedziałek, 21 sierpnia 2017 (21:11)

Narodowy Bank Polski wprowadził dziś do obiegu 20-złotowy banknot kolekcjonerski upamiętniający 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Zainteresowanie tą emisją było bardzo duże, a przed bankami od rana ustawiały się długie kolejki.

Jak podkreśla o. Stanisław Jan Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry, Najświętsza Maryja Panna od dawna ma w polskim Narodzie specjalny status – jest Matką, Obrończynią, Królową. Fakt ten odnotował Jan Długosz w „Rocznikach Królestwa Polskiego”, nazywając Bogarodzicę Najdostojniejszą Królową świata i naszą. O. Rudziński przypomina, że na przestrzeni wieków wielu przed Cudownym Wizerunkiem Jasnogórskiej Pani i Królowej modliło się wielu polskich władców, a Jasna Góra stała się celem pielgrzymek wszystkich warstw społecznych, które składały Matce Bożej dary w postaci regaliów.

– Kult maryjny znalazł wyraz i rozwinięcie w ślubach króla Jana Kazimierza złożonych w katedrze lwowskiej po potopie szwedzkim. Dopełnieniem ślubów we Lwowie była uroczysta koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej w 1717 r. Była to pierwsza, dokonana poza Rzymem i Italią, koronacja Obrazu Matki Bożej – podkreśla o. Rudziński.

O koronacji zdecydował Papież Klemens XI, który ofiarował Maryi drogocenne korony, a przeprowadzenie ceremonii powierzył biskupowi chełmskiemu Krzysztofowi Szembekowi.

Jak poinformowała NaszDziennik.pl Monika Mularz-Dobrowolska z Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie, banknot ma bogatą symbolikę, posiada też liczne zabezpieczenia. Na przedniej stronie banknotu zostały ukazane korony ofiarowane przez Papieża Klemensa XI – niestety skradzione w 1909 r. – Pod koroną Dzieciątka na tle stylizowanych lilii andegaweńskich widnieje monogram maryjny. Jest to jednocześnie jedno z zabezpieczeń banknotu, tzw. recto-verso. Z kolei po prawej stronie przedstawione zostały stylizowane motywy wici roślinnej z barokowej ramy Cudownego Obrazu. Znakiem wodnym jest herb pauliński przedstawiający kruka z bochenkiem chleba w dziobie oraz dwa lwy wspierające się o pień palmy. W górnym lewym rogu umieszczono motyw roślinny z antepedium ołtarza w kaplicy Matki Bożej, wykonanego z okazji koronacji – wyjaśnia Monika Mularz-Dobrowolska.

Rycina z 1717 r., która znajduje się na odwrotnej stronie banknotu, przedstawia koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej – iluminację sanktuarium i widok na ołtarz koronacyjny. Po lewej stronie można dostrzec plan klasztoru jasnogórskiego, a poniżej lilię andegaweńską. Natomiast po prawej stronie znajduje się motyw roślinny z ramy obrazu i znak wodny – herb paulinów. Banknot został wyemitowany w nakładzie do 55 tysięcy sztuk w cenie 60 złotych.

Zainteresowanie tą szczególną emisją było bardzo duże. Wystarczy tylko wspomnieć, że od wczesnych godzin rannych przed Oddziałami Okręgowymi NBP w miastach wojewódzkich ustawiły się kolejki. Również po kilkunastu minutach w sklepie internetowym NBP Kolekcjoner nakład został wyczerpany.

300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej to dziewiąty banknot kolekcjonerski wyemitowany przez NBP.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl