logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Minister Jan Szyszko zadowolony z decyzji NSA

Środa, 18 października 2017 (22:46)

Minister środowiska jest zadowolony z postanowienia NSA oddalającego skargę kasacyjną rzecznika praw obywatelskich w sprawie zwiększenia cięć na terenie Nadleśnictwa Białowieża.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało we wtorek, że Naczelny Sąd Administracyjny oddalił tego dnia skargę kasacyjną rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara w sprawie decyzji ministra środowiska, umożliwiającej zwiększenie cięć na terenie Nadleśnictwa Białowieża. Jak podano, postanowienie NSA jest prawomocne i nie podlega zaskarżeniu. RPO w komunikacie na swojej stronie napisał, że w praktyce oznacza to, że nie jest możliwe skontrolowanie przez polski sąd zgodności z prawem zmian wprowadzonych w planie urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, które przewidują zwiększenie ilości pozyskania drewna.

„Postanowienie NSA to dla mnie bardzo dobra decyzja. Stwierdza, że w Polsce prawo jest przestrzegane; stworzony przez Lasy Państwowe aneks, który przeszedł wszelkie procedury, nie łamie polskiego prawa i wszystko jest w porządku” – powiedział w środę w Poznaniu PAP minister Jan Szyszko.

Szef resortu środowiska przypomniał, że także we wtorek przed Trybunałem Sprawiedliwości UE odbyło się drugie wysłuchanie w sprawie zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

„W Luksemburgu zarzucono nam, że nadmiernie wycinamy. Tu się okazało, że [wszystko odbywa się – PAP] zgodnie z prawem, popartym również analizami, oceną oddziaływania na środowisko. Oczywiście czekam w tej chwili na decyzję trybunału; mam wrażenie, że on również ma trudności w zrozumieniu tego, co KE chciała zrobić” – powiedział minister.

Jak podkreślił, Puszcza Białowieska to „wielkie dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze miejscowej ludności, polskiej myśli ochrony przyrody, polskiej myśli leśnej, szkoły leśnej i łowieckiej”. „Unia podnosi, że to są lasy nietknięte ręką człowieka. Tymczasem są to lasy z jedną z najlepiej udokumentowanych historii użytkowania od kilkuset lat” – dodał minister.

Jan Szyszko był gościem trwających od wtorku w stolicy Wielkopolski Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska.

JG, PAP

Aktualizacja 18 października 2017 (22:49)

NaszDziennik.pl