logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Porozumienie Gowina

Sobota, 4 listopada 2017 (19:47)

Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz Konwencja Zjednoczeniowa Polski Razem, Republikanów, środowisk wolnościowych i samorządowych odbył się w sobotę w Warszawie. Formacje te utworzyły nowe ugrupowanie polityczne – Porozumienie.

Jesteśmy dobrym zespołem, który ma selekcjonera ze strategiczną wizją, ostrych napastników i solidną defensywę; ta drużyna jest otwarta na wszystkich, dołączcie – apelował Jarosław Gowin podczas sobotniego kongresu ugrupowania.

Wicepremier Gowin poinformował, że to on jest prezesem nowej partii. Zapowiedział również, że za rok odbędzie się kongres, na którym zostaną wybrane nowe władze.

Gościem specjalnym kongresu miał być lider PiS, jednak – jak poinformował w liście odczytanym przez szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka – nie mógł przybyć z powodu choroby. Kaczyński w liście zaznaczył, że „niezmiernie” żałuje, że nie mógł wziąć udziału w „tak istotnym spotkaniu”.

Jak podkreślił, cieszy się, że powstaje nowe ugrupowanie, które – jak napisał – „wyłania się nie z podziału, jakiejś istniejącej formacji, ale z twórczego aktu konsolidowania najbliższych sobie ideowo środowisk politycznych”.

„Jeszcze bardziej się cieszę, że to poszerzone o nowe kręgi ugrupowanie wzmocni i wzbogaci naszą wspólnotę polityczną, jaką stanowi obóz Zjednoczonej Prawicy” – oświadczył Kaczyński. Według niego, „sprawą najwyższej wagi” jest, aby obóz rządzący stale rósł w siłę, poszerzał się o nowe środowiska, „przyciągał” nowych sojuszników oraz „pozyskiwał dla idei naprawy i wydźwignięcia Rzeczpospolitej” coraz więcej Polek i Polaków.

Jak dodał prezes PiS, cel, który postawił przed sobą obóz rządzący, jest „bardzo ambitny, długookresowy, ogromnie trudny do osiągnięcia, ale [...] możliwy”. By go zrealizować – jak stwierdził Kaczyński – należy spełnić dwa warunki: dobrze rządzić i konsekwentnie podążać ku wyznaczonemu celowi oraz „być razem bez względu na wszystko”.

W swym przesłaniu Kaczyński zaznaczył, że dzięki temu, że przed dwoma laty Zjednoczona Prawica poszła do wyborów razem, teraz może budować Polskę „naszych marzeń”. „By stanął gmach tej wyśnionej przez nas Rzeczypospolitej, musimy wygrać kolejne nadchodzące wybory – samorządowe, parlamentarne i prezydenckie [...]. Te przyszłe zwycięstwa bardzo potrzebują naszej jedności, tego, byśmy silni różnorodnością zmierzali ku wspólnemu celowi” – oświadczył.

Kaczyński ocenił też, że naprawa państwa jest celem „cząstkowym”, które jest „narzędziem” do budowania pomyślności Polski na kolejne pokolenia. „Wierzę głęboko, że my jako obóz Zjednoczonej Prawicy sprostamy temu historycznemu wyzwaniu” – dodał.

Wskazał, że jego „największym pragnieniem” jest „stworzenie trwałych mechanizmów stanowiących fundament dalszego stałego rozwoju dynamicznego” Polski. „Mechanizmów, które nie tylko pozwolą nadrobić kilkudziesięcioletnie, a może nawet kilkusetletnie opóźnienia względem najzamożniejszych państw europejskich, ale także uzyskać przewagi konkurencyjne w różnych dziedzinach gospodarki” – napisał prezes PiS.

We wstępie swojego przemówienia Gowin zwrócił się do Kaczyńskiego, mówiąc: „Nie zawsze się zgadzamy i pewnie też w przyszłości nie unikniemy jakichś sporów, ale chcę, żeby pan wiedział, że mamy tutaj wspólnie zaufanie do pańskiego przywództwa”. „Liczymy, że dzięki niemu [przywództwu] druga część kadencji będzie obfitować w jeszcze większe sukcesy i że w roku 2019 wspólnie pójdziemy walczyć o przedłużenie mandatu zaufania Polaków, przedłużenie mandatów do dalszych rządów Zjednoczonej Prawicy” – wskazał szef Porozumienia.

Wicepremier skierował „szczególne” podziękowania do lidera PiS, który – jak podkreślił – jest „architektem” koalicji oraz autorem najważniejszych punktów programu obozu rządzącego.

Lider Porozumienia ocenił również, że dalsze zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy wymagają tego, żeby obóz rządzący dalej się poszerzał. Zapowiedział, że jednym z najważniejszych elementów programu jego partii będzie polityka rodzina i polityka demograficzna, na co składać mają się m.in. ulgi podatkowe dla rodzin wielodzietnych. „Rodzina jest tym, od czego zaczyna się każda rzetelna polityka” – podkreślił Gowin.

Na wspólnej konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Błaszczak mówił, że przed Zjednoczoną Prawicą są wielkie zadania i wyzwania. „Ale jestem spokojny o to, że wspólnie poradzimy sobie z realizacją tych wyzwań. Jesteśmy jednością, jesteśmy wspólnym obozem, jednym obozem rządzącym” – podkreślił.

Z kolei Gowin zwrócił uwagę, że na sali, gdzie odbywał się kongres, obecni byli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. „[...] jest wiele osób, wielu moich dawnych kolegów, koleżanek z Platformy. Ludzi, którzy byli tutaj na sali lub za pośrednictwem SMS-ów,Twittera, w trakcie naszego kongresu informowali mnie o tym, że chcą do nas dołączyć” – powiedział.

„Jesteśmy otwarci na wszystkich uczciwych, pracowitych, oddanych Polsce ludzi. Także na tych, którzy uważają, że Platforma dryfuje w złą stronę, że można było te osiem lat rządów koalicji PO – PSL wykorzystać lepiej. Na pewno dla wszystkich takich osób jest miejsce zarówno w naszym Porozumieniu, jak i w szerokim obozie Zjednoczonej Prawicy” – zapewnił.

Do partii Porozumienie oficjalnie przystąpił b. poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas. W składzie nowej formacji znalazła się ponadto była posłanka Kukiz'15 Magdalena Błeńska oraz senator Józef Zając. W kongresie zjednoczeniowym wzięli też udział liczni samorządowcy, w tym prezydenci: Kielc Wojciech Lubawski, Torunia Michał Zalewski oraz Kalisza Grzegorz Sapiński. 

RP

Aktualizacja 21 listopada 2017 (21:29)

NaszDziennik.pl