logo
logo

SEJM

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Niedziel nie odpuścimy

Wtorek, 7 listopada 2017 (02:17)

„Solidarność” wzywa posłów do przywrócenia pierwotnego kształtu ustawy o wolnych niedzielach w handlu. 

W Sejmie w czwartek ma odbyć się drugie czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny proponuje wprowadzenie do projektu poprawki, aby w drugą i czwartą niedzielę można było handlować bez żadnych ograniczeń. „Solidarność”, która przygotowała obywatelski projekt, nie zgadza się na taką zmianę.

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, przypomina w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, że będąc w opozycji, Prawo i Sprawiedliwość domagało się zakazu handlu we wszystkie niedziele. Co więcej, złożyło nawet projekt ustawy w tej sprawie z doskonałym uzasadnieniem. A przed wyborami w 2015 r. ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego obiecywało, że jak zdobędzie władzę, to takie przepisy wejdą w życie. – W sprawie niedziel mieliśmy w kampanii wyborczej jasną deklarację i czujemy się w tej kwestii oszukani – zaznacza Piotr Duda. – Dla nas to tak samo ważne jak wiek emerytalny. I tak samo jak wieku emerytalnego handlu w niedzielę nie odpuścimy – stwierdza przewodniczący.

Nasz rozmówca nie kryje, że to, co się stało z obywatelską ustawą w komisji sejmowej, jest „głęboką rysą” na współpracy „Solidarności” z obozem rządowym. Zresztą Związek ma więcej zastrzeżeń do dialogu społecznego.

Ale nie wszystko jeszcze jest stracone, a Piotr Duda cały czas liczy, że posłowie – członkowie „Solidarności” zgłoszą podczas drugiego czytania poprawki, które przywrócą pierwotne brzmienie projektowi obywatelskiemu. I że zostaną one przyjęte przez Sejm. Przewodniczący nie wierzy w deklaracje polityków, że za dwa lata odbędzie się przegląd ustawy i wtedy „dorzucone” zostaną kolejne niedziele. – Nie mam najmniejszych wątpliwości, że jeśli wprowadzi się ustawę tylko z dwiema niedzielami, to już nigdy tego nie zmienimy – obawia się Piotr Duda. Szef „S” wskazuje bowiem, że komisja rodziny odrzuciła poprawkę, aby już teraz wpisać do ustawy artykuł, że po dwóch latach ograniczenia w handlu będą obowiązywać we wszystkie niedziele w miesiącu. 

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik