logo
logo

Reforma sądownictwa zależy od PiS

Wtorek, 7 listopada 2017 (14:02)

Jestem przekonany, że jeżeli tylko PiS będzie chciało, żeby reforma była, to ona będzie; o tym mogę zapewnić – powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Telewizją Trwam i Radiem Maryja. Dodał, że ta reforma będzie przede wszystkim „bardzo dobra dla Polski”.

O sprawie jego projektów ustaw ws. Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa, do których PiS zgłosiło poprawki, prezydent odnosił się w rozmowie z Telewizją Trwam i Radiem Maryja.

– Tutaj trzeba odrobinę spokoju. W dzisiejszej Krajowej Radzie Sądownictwa na czterech posłów zasiada dwóch posłów opozycji. Dlatego, bo ich wybrano, i PiS zgodziło się na ten wybór, żeby dwóch posłów opozycji zasiadało. Przez całe lata w Sejmie zgodnie wybierano [...] zawsze wybierano w sposób zgodny. Dlatego ja mówię: dlaczego robicie tak, że idziecie w całkowicie monopartyjny wybór, nie powinno tak być – powiedział prezydent.

Jak dodał, „w KRS powinni być ludzie wskazani przez różne ugrupowania – po to, żeby była tam multipartyjność i nie było wrażenia, że jeżeli dokonuje się wyboru sędziów do KRS w Sejmie, to jest to wybór jednopartyjny”. – Ludzie powinni mieć poczucie, że jest to wybór szeroki, i o to mi chodziło – zaznaczył prezydent.

– Oczywiście jestem przekonany, że PiS powinno mieć dziś możliwość wybrania większości sędziów do KRS, bo ma większość w Sejmie i to jest całkowicie naturalne. Ale nie wszystkich. Chciałbym, żeby mogły tych kandydatów wskazać także inne ugrupowania – dodał.

RP, PAP

Aktualizacja 8 listopada 2017 (20:20)

NaszDziennik.pl