Tymczasem art. 38 Konstytucji gwarantujący prawną ochronę każdego życia nakłada na państwo obowiązek stworzenia odpowiednich warunków prawnych dla skutecznej ochrony każdego życia. Ordo Iuris w przekazanej opinii prawnej zwraca uwagę na wieloletnią bierność organów państwa wobec działań wypełniających znamiona przestępstwa z art. 152 § 2 k.k.
Instytut Ordo Iuris, zgodnie ze swoimi celami statutowymi, broni porządku prawnego i wartości konstytucyjnych, wśród których życie niewinnego i bezbronnego dziecka zajmuje miejsce centralne. Drastycznie narusza polski porządek prawny przykładowo niezakłócane przez organy Państwa od wielu lat zjawisko stałej obecności w prasie i Internecie ogłoszeń dotyczących możliwości dokonania nielegalnej aborcji w Polsce oraz organizowania tzw. „turystyki aborcyjnej”. Jest to dowód na to, że nawet ułomne gwarancje prawne dla życia najmniejszych dzieci nie są realnie stosowane.
Troska o przestrzeganie prawa była i jest podstawą działań Instytutu. Przygotowana przez Ordo Iuris opinia stwierdza oczywistość, jaką jest konieczność egzekwowania obowiązującego prawa, które stanowi skuteczny środek walki z istniejącymi i szeroko znanymi, lecz de facto całkowicie bezkarnymi, patologiami życia społecznego. Podobne opinie dotyczące stosowania i wykładni prawa Instytut przygotowuje od początku swojego istnienia i, jak podkreślają to również niechętni Instytutowi publicyści, nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Szereg organizacji społecznych przekazuje opinie administracji publicznej na temat istotnych dla nich kwestii i jest to ważna funkcja organizacji pozarządowych w społeczeństwie obywatelskim. Dlatego budowanie sensacji wokół działalności opiniodawczej Ordo Iuris ma charakter stygmatyzujący i dyskryminacyjny.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że Ordo Iuris broni porządku prawnego oraz konsultuje obowiązujące oraz tworzone prawo także poza granicami Polski. Interwencje Instytutu są akceptowane i przyjmowane m.in. przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz agendy ONZ, na forum której przyznano Instytutowi specjalny status konsultacyjny.