logo
logo

Prawo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Kroczący zakaz

Piątek, 24 listopada 2017 (22:23)

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę.

 

Ustawa przewidująca wprowadzenie niedziel wolnych od handlu trafi teraz do Senatu. Za głosowało 254 posłów, przeciw – 156, a 23 wstrzymało się od głosu. Ustawę poparł klub PiS oraz Wolni i Solidarni i w większości Kukiz’15. Przeciw byli posłowie PO, Nowoczesnej i Unii Europejskich Demokratów, a także 7 posłów Kukiz’15.

Wbrew intencji obywatelskiego projektu w tej sprawie, ustawa nie zakłada wprowadzenia wszystkich wolnych niedziel od razu. Od 1 marca do 31 grudnia 2018 r. będą obowiązywały dwie niedziele handlowe w miesiącu – pierwsza i ostatnia. W 2019 r. – jedna – ostatnia niedziela w miesiącu będzie robocza. Dopiero w 2020 r. od handlu mają być wolne wszystkie, poza kilkoma niedzielami handlowymi w roku: dwiema poprzedzającymi święta Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą i czterema ostatnimi: stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

W ustawie zapisano też szereg wyjątków od zakazu handlu o podobnym charakterze jak obowiązujące dzisiaj w przypadku zakazu handlu w niektóre święta. Mimo zakazu czynne mogłyby być np. małe sklepy, gdzie za ladą osobiście stanie właściciel, a handel byłby możliwy np. na stacjach benzynowych czy dworcach.

Artur Kowalski

Nasz Dziennik