logo
logo

Historia

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Pogrzeb komandorów

Piątek, 8 grudnia 2017 (02:22)

Za tydzień na Pomorzu pożegnamy trzech komandorów: Stanisława Mieszkowskiego, Jerzego Staniewicza i Zbigniewa Przybyszewskiego.

 

W tym roku mija 65 lat od chwili, gdy zostali zamordowani przez władze komunistyczne po pokazowych procesach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniach 15-16 grudnia. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda. – Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Na wszystkich jednostkach marynarki będzie wielka gala banderowa – podkreśla ksiądz komandor Zbigniew Rećko z Ordynariatu Polowego Archidiecezji Gdańskiej, proboszcz parafii garnizonowej w Gdyni-Oksywiu.

– Uroczystość jest dwudniowa. Pierwsza część jest związana z Helem, gdzie służyli komandorzy. W tamtejszym kościele będą wystawione trumny oficerów, potem nastąpi ich przemieszczenie w kondukcie do portu na Oksywiu. Następnego dnia zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa w kościele garnizonowym – mówi nam ks. Rećko. Eucharystii ma przewodniczyć biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek.

Spodziewany jest udział delegacji z różnych miejsc w kraju. Uroczystości przygotowały: Komitet Organizacyjny z udziałem rodzin komandorów, BBN, IPN, MON, MSZ, MKiDN i UdsKiOR.

„Wyrażamy ogromną radość z faktu, że ten symboliczny powrót marynarzy nad Bałtyk, ich pochówek oraz uroczyste otwarcie Kwatery Pamięci na gdyńskim Oksywiu będą nierozerwalnie łączyły się z obchodzoną w 2018 toku rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a tym samym 100-lecia odtworzenia Marynarki Wojennej” – podkreśla Paweł Soloch, szef BBN, w zapowiedzi wydarzenia.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik