logo
logo

Historia

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Kto nas wikła w zbrodnię

Środa, 7 lutego 2018 (03:00)

Każdy, kto używa pojęcia „polskie obozy śmierci”, wpisuje się w bestialski atak na Polskę jako Naród i dąży na swój sposób do jego eksterminacji – mówi ks. prof. Tadeusz Guz.

W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wybitny filozof komentuje izraelskie próby ingerencji w polski system prawodawczy w świetle prawdy, prawa naturalnego i Bożego Objawienia.

Katolicki wykładowca przypomina kluczowe dla moralnej oceny tego zjawiska fakty historyczne i ich szersze tło filozoficzne. Najważniejszy z nich ma charakter prawno-faktyczny. W czasie wojny terytorium Polski było pod okupacją, zatem nawet zgodnie z prawem międzynarodowym za wszystkie zbrodnie dokonywane na ziemiach historycznie czy obecnie polskich, zajętych siłą przez III Rzeszę odpowiada okupant. To na nim ciąży także wina za zbrodnie popełnione na Żydach. Natomiast Polskie Państwo Podziemne sprzeciwiło się tym aktom i karało je śmiercią. Nie można mówić, że jakikolwiek niemiecki obóz zagłady powstał w Polsce – były to tereny III Rzeszy albo utworzonego jako forma rządów okupacyjnych tzw. Generalnego Gubernatorstwa. Największy niemiecki obóz śmierci Auschwitz-Birkenau, symbolizujący całe okrucieństwo hitleryzmu, znajdował się na obszarach wcielonych do III Rzeszy, a więc z prawnego punktu widzenia nie różnił się np. od Dachau położonego na przedmieściach Monachium.

– Jeżeli Izrael w sposób świadomy i jako naród, i jako państwo chciałby uwikłać Naród Polski czy państwo polskie we współpracę ze zbrodniczą III Rzeszą Niemiecką, to jest hańba Izraela – konkluduje ks. prof. Guz.

Rozmówca „Naszego Dziennika” zwraca również uwagę na współodpowiedzialność za holokaust państw i firm współpracujących z III Rzeszą, obojętność i przyzwolenie na niemieckie zbrodnie wobec narodu żydowskiego ze strony takich krajów jak USA.

W drugiej części wywiadu, którą opublikujemy w sobotę, ks. prof. Tadeusz Guz przypomina katolickie, biblijne i jednocześnie realistyczne rozumienie narodu, wypaczone zarówno przez rasistowsko-socjalistyczną ideologię niemieckiego nazizmu, jak i marksistowskiego komunizmu urzeczywistnianego w Związku Sowieckim.

 

Całą rozmowę z ks. prof. Tadeuszem Guzem – „Bestialski atak na Polskę” – przeczytasz w dzisiejszym „Naszym Dzienniku”. 

Piotr Falkowski

Aktualizacja 7 lutego 2018 (11:54)

Nasz Dziennik