logo
logo

Obronność

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Szybkie awanse

Sobota, 10 lutego 2018 (09:59)

Możliwe, że już 1 marca zostaną wręczone nominacje generalskie

Takiego scenariusza nie wyklucza Paweł Soloch, szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” powiedział, że jest w stałym kontakcie z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. – Spodziewam się, że wkrótce otrzymamy propozycje awansów ze strony MON. Myślę, że możliwy jest powrót do pewnego rytmu awansów, np. 3 maja, 15 sierpnia. Ale możliwe jest też zorganizowanie takiej uroczystości np. 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – stwierdził Paweł Soloch.

To świadczy o wyraźnej poprawie relacji między Pałacem Prezydenckim a MON. W tamtym roku awanse generalskie miały być wręczane podczas Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia oraz 11 listopada, w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale prezydent Andrzej Duda nie zaakceptował kandydatur przedstawionych przez ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Było to przejawem konfliktu na linii MON – prezydent, wynikającego m.in. z różnicy zdań w kwestiach polityki obronnej. Swoje znaczenie miało też wszczęcie postępowania wobec gen. Jarosława Kraszewskiego z BBN przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Andrzej Duda krytykował te decyzje, przekonując, że nie ma podstaw do sprawdzania jego podwładnego i że działanie SKW ma charakter polityczny.

O zmianie relacji między prezydentem a resortem obrony świadczy też posuwanie się do przodu kwestii reformy struktur dowodzenia. Ponadto rząd, MON i BBN mają ambitny plan przygotowania do końca roku nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, którą zatwierdzi głowa państwa. Strategia będzie uwzględniać nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski.

Minister Paweł Soloch ma też nadzieję, że nasze interesy międzynarodowe i polityka bezpieczeństwa nie ucierpią z powodu sporu polsko-izraelskiego wokół nowelizacji ustawy o IPN.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik