logo
logo

PRAWO

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Śliski zakaz

Poniedziałek, 19 lutego 2018 (03:29)

Wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych może być niezgodne z prawem unijnym – tak wynika z opracowania Biura Analiz Sejmowych.

 

BAS dokonało prawnej analizy projektu ustawy o ochronie zwierząt pod kątem zgodności z przepisami polskiej Konstytucji i prawa unijnego. Sejmowi prawnicy wskazali co prawda, że projektowane przepisy nie dyskryminują podmiotów gospodarczych, gdyż zakaz hodowli dotyczyłby wszystkich bez wyjątku ferm, ale mają zastrzeżenia co do samej idei zakazu. Dlaczego? Otóż posłowie, którzy złożyli w Sejmie projekt ustawy (a w zasadzie dwa odrębne projekty), napisali w uzasadnieniu, że celem tych regulacji jest troska o dobrostan zwierząt i ochronę środowiska. Sejmowi prawnicy wskazują, że takie stawianie sprawy jest jednak niezgodne z prawem unijnym.

„Chociaż omawiany zakaz stanowi najdalej idące ograniczenie, to projektodawcy nie przeanalizowali w uzasadnieniu projektu ustawy możliwości i skutków wprowadzenia alternatywnych, mniej surowych ograniczeń, co pozwala zakwestionować zgodność projektowanego rozwiązania z zasadą proporcjonalności” – czytamy w stanowisku Biura Analiz Sejmowych. Czyli chodzi o to, że proponowane rozwiązania prawne są nieadekwatne do celów, jakie chcą osiągnąć autorzy ustawy.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik