– Już kilka lat organizujemy przejście szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych. Wcześniej nasza uroczystość skierowana była głównie do młodzieży szkolnej. Jednak mieliśmy bardzo dużo uwag odnośnie do wczesnej godziny od osób pracujących, które też chciałyby w tym uczestniczyć. Dlatego w tym roku podzieliliśmy przejście na dwa etapy – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” organizator uroczystości Sławomir Wojdat, prezes Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury.
– W pierwszej kolejności, od godziny 13.00 zapraszamy pod rogatki warszawskie przy ul. 11 Listopada 68 dzieci i młodzież szkolną, którzy chcieliby przejść szlakiem Żołnierzy Wyklętych i poznać dzieje tych miejsc – dodaje Wojdat.
Organizatorzy zaplanowali przejście ul. 11 Listopada na ul. Strzelecką 8. Pod tym adresem znajduje się okryta bardzo złą sławą komunistyczna katownia. W budynku tym w latach 1944-1945 mieściła się Kwatera Główna NKWD w Polsce. Urzędował tu m.in. Iwan Sierow, współodpowiedzialny za zbrodnię katyńską, a także organizator podstępnego aresztowania 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. W piwnicach więziono setki Polaków niegodzących się z komunistycznym zniewoleniem.
Pod koniec 1945 roku zainstalował się w tym miejscu Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Komunistyczni oprawcy z UB miejsce to wykorzystywali jako katownię do 1948 roku. Wtedy budynek zaadaptowano na mieszkania dla pracowników aparatu represji i ich rodzin.
Inscenizacja pod pomnikiem
Spod katowni uczestnicy przemaszerują pod pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944-1956 (ul. Namysłowska 4). Ostatnim punktem będzie inscenizacja historyczna, podczas której Grupa Historyczna „Niepodległość” przedstawi dwa krótkie epizody z czasów walk Żołnierzy Niezłomnych.
Sławomir Wojdat podkreśla, że organizowane uroczystości są żywą lekcją historii. – Od kilku lat współpracujemy z Instytutem Pamięci Narodowej. Podczas przejścia jeden z historyków IPN opowiada o miejscach kaźni Żołnierzy Wyklętych – mówi Wojdat.
Drugi etap rozpocznie się o godz. 16.30 przy dawnej siedzibie UBP (ul. Cyryla i Metodego 4). Następnie uczestnicy przejdą pod znajdujący się nieopodal gmach VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV przy ul. Jagiellońskiej. W okazałym gmachu szkoły ulokował się w 1944 roku Trybunał Wojenny Armii Czerwonej. Na dziedzińcu szkolnym oraz w piwnicach Sowieci utworzyli areszt.
Ostatnim punktem będzie dawna siedziba NKWD i Urząd Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Sierakowskiego 7. Tu też Grupa Historyczna „Niepodległość” zainscenizuje dwa krótkie epizody z historii Żołnierzy Niezłomnych.
O godz. 18.00 w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika przy ul. Floriańskiej 3 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Drogi Czytelniku,
zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym