logo
logo

IPN

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Dowody ludobójstwa

Wtorek, 27 marca 2018 (03:23)

Na jesieni trafią do Polski ukraińskie dokumenty dotyczące Operacji Polskiej, ludobójstwa na Polakach zrealizowanego przez NKWD.

To efekt podpisania umowy między Instytutem Pamięci Narodowej a trzema obwodowymi archiwami z terenu Ukrainy. – Mam nadzieję, że już jesienią pierwsze kopie dokumentów trafią do zasobów IPN – powiedziała Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN.

– Pracownicy IPN w kwietniu i maju pojadą na Ukrainę i rozpoczną digitalizację tych zbiorów – zaznaczyła.

Kruk podkreśla, że nawiązanie współpracy z archiwami obwodowymi stanowi etap we współpracy archiwalnej z jednostkami ukraińskimi. – Po raz pierwszy na taką skalę trafią do nas całe teczki ofiar represji, represji skierowanych przeciwko Polakom. W pierwszej kolejności będziemy się skupiać na latach 1937-38, czyli dotyczących ofiar Operacji Polskiej, ale naszym celem jest zebranie i zgromadzenie w archiwum IPN kopii dokumentów obrazujących represje na Polakach z całego okresu komunistycznego. Bardzo by nam zależało na zebraniu wszystkich możliwych dokumentów – mówi dyrektor archiwum Instytutu.

– Pracujemy nad wskazaniem, które dokumenty w pierwszej kolejności nas interesują. W tej chwili nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile dokładnie będzie tych dokumentów, ilu osób te dokumenty będą dotyczyć. Z tych liczb, które tutaj padły, jasno widzimy, że to będą dziesiątki tysięcy dokumentów dotyczące dziesiątek tysięcy osób – podkreśla Kruk, odpowiadając na pytanie „Naszego Dziennika”.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik